Kardiologové Na Homolce zkouší jediným zásahem ovlivnit několik metabolických procesů

29.05.2014 16:40

Obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšené hladiny krevních tuků – každá z těchto nemocí je nebezpečná sama o sobě. Bohužel se ale stále častěji vyskytují společně u jediného člověka a lékaři pro takovou diagnózu používají termín „metabolický syndrom“.

Kardiologové Na Homolce zkouší jediným zásahem ovlivnit několik metabolických procesů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

Léčba tolika zdravotních komplikací najednou je složitá a u řady pacientů veškeré pokusy o zlepšení jejich zdravotního stavu selhávají. V pražské Nemocnici Na Homolce nedávno zahájili kardiologové světově ojedinělou klinickou studii, která by do terapie metabolického syndromu mohla přinést zásadní obrat. Pacientům, kteří splní kritéria pro vstup do této studie, kardiologové neinvazivním výkonem přeruší aktivitu maličké části autonomního nervového systému v těle - takzvaných celiakálních ganglií. V kontrastu s minimálním zásahem do organismu by však podle předpokladu, který studie ověřuje, mohl být obrovský přínos pro zdraví pacientů: nejen snížení jinými postupy neléčitelného vysokého krevního tlaku, ale také řešení cukrovky a ztráta nadbytečných tělesných kilogramů.

„Autonomní, neboli vegetativní nervový systém se podílí na regulaci veškerých pochodů v organismu, které nemůžeme ovlivnit vlastní vůlí. I kdybychom sami u sebe chtěli například zpomalit srdeční tep, snížit tlak krve či donutit trávení, aby pracovalo jinak, než funguje, nepovede se nám to,“ vysvětluje primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, který se studiem autonomního nervového systému ve spojení s léčbou srdečně cévních nemocí zabývá již řadu let. Zatímco vůle s autonomním nervovým systémem neudělá nic, cílené chirurgické, ale i minimálně invazivní zákroky na nejrůznějších úrovních jeho struktur dokážou neuvěřitelné věci.

K řadě postupů, které kardiologové Na Homolce pod vedením profesora Neužila provádějí, nyní přibyl nový, zaměřený na ukončení fungování, čili na deaktivaci celiakálních ganglií. Lékaři předpokládají, že právě tato část autonomního nervového systému hodně přispívá ke zvyšování krevního tlaku. Celiakální ganglia jsou malé shluky nervových buněk, nacházející se v oblasti břicha kolem celiakální tepny (ta odstupuje od břišní aorty a zásobuje okysličenou krví řadu orgánů, včetně žaludku, slinivky a především střeva). „Ověřujeme použití zevního ultrazvukového zdroje. Princip metody spočívá v destrukci celiakálních ganglií za pomoci vysoce fokusovaného, tedy cíleného ultrazvuku s proměnlivým ohniskem. Jedná se o minimálně invazivní katetrizační postup, který je pro pacienta na rozdíl od jiných technik - otevřených operací či opichu ganglií pod kontrolou rentgenu - velice šetrný,“ říká profesor Neužil.

Výkon probíhá tak, že lékaři zavedou pacientovi cévní cestou speciální katetr, vybavený senzory, přesně do místa celiakální arterie, okolo něhož se nalézají celiakální ganglia. K bedrům nemocného se poté přikládá přístroj, který senzory na katetru vnímá, počítačově vyhodnotí jejich polohu a podle nich přes kůži zacílí (navigují) silné ultrazvukové vlnění, které celiakální ganglia bezbolestně zničí. „Výsledkem by mělo být nejen zásadní úprava krevního tlaku, ale i příznivé ovlivnění dalších metabolických procesů v těle,“ zdůrazňuje profesor Neužil. Celiakální ganglia jako součást autonomního nervového systému mají prvořadý vliv také na trávení, protože ovlivňují střevní motilitu, a tím i vstřebávání živin. Po destrukci ganglií se zrychlí střevní činnost, a tím i postup stravy trávicím systémem. Střevní stěna proto nestačí dostatečně dobře zpracovat živiny a obézní lidé hubnou. Změna by měla nastat i v činnosti slinivky břišní, přesněji jejích buněk, které produkují inzulín. Stejně tak se předpokládá zlepšení hospodaření s tímto hormonem v organismu a úprava citlivosti cílových tkání vůči inzulínu, což jsou komplexní kroky na ochranu orgánů před nežádoucími projevy cukrovky.

Kardiologové v Nemocnici Na Homolce provedli v rámci studie zatím tři tyto zákroky, patrné je snižování krevního tlaku pacientů a další parametry budou lékaři vyhodnocovat. Pro další zákroky vybírají vhodné pacienty. Ti za léčbu nic nehradí, vše je financováno v rámci klinické studie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 jako příležitost pro český cestovní ruch

16:05 CzechTourism: Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 jako příležitost pro český cestovní ruch

S blížícím se začátkem Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024, které proběhne od 10. do 26. kvě…