Každý šestý Čech se letos hodlá na Vánoce zadlužit, z toho více než čtvrtina je nebo byla v exekuci

03.12.2016 22:19

Na výdaje spojené s Vánoci (ať už se jedná o dárky, či potraviny) si letos půjčí 17 % Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu osob. Z nich však 316 tisíc (27 %) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení – tedy téměř o pětinu lidí více než vloni, což je alarmující údaj. A dokonce 119 tisíc lidí (12,5 %), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci v současné době. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.

Každý šestý Čech se letos hodlá na Vánoce zadlužit, z toho více než čtvrtina je nebo byla v exekuci
Foto: Exekutorská komora ČR
Popisek: Exekutorská komora ČR, logo.

„Oproti loňskému roku se mírně snížil počet těch, kteří si chtějí půjčit na vánoční výdaje. O něco častěji než jiné skupiny občanů si půjčku plánují vzít lidé dočasně bez příjmů (v domácnosti, na rodičovské dovolené apod.) nebo lidé s čistým příjmem do 15 000 Kč,“ komentovala výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR. Ve většině případů si lidé chtějí půjčit částky do deseti tisíc korun, přičemž polovina (48 %) se obrátí na banky, čtvrtina (25 %) na nebankovní společnosti a další čtvrtina (27 %) na rodiny či přátele.

Z průzkumu také vyplývá, že až 27 % těch, kteří si letos hodlají půjčku vzít, je v současné době v exekuci. Oproti loňskému roku jde o zřetelný nárůst, kdy se jednalo o 20 % lidí. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohočetné. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další na často zbytné věci. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvedl Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR. Alarmující je také fakt, že téměř každý sedmý (15 %) ve věku 18–26 let má již zkušenost s exekucí.

Starosti pod stromeček

Půjčovat si peníze na vánoční dárky je ošemetné a podle Pavly Fučíkové by si to měl člověk velmi dobře rozmyslet. A to nejen jestli by byl takovou půjčku schopen splácet, ale rovněž zda je opravdu nutná. „Nejen že si Češi často půjčují na nepotřebné věci nebo dovolené, často mají navíc tendenci odvozovat kvalitu dárku z jeho ceny. Přitom je bezesporu možné udělat radost i levnějším či ručně vyrobeným dárkem nebo i gestem,“ nabádá Pavla Fučíková. Ještě horší je však podle ní varianta, kdy si lidé berou půjčku, aby splatili jiný stávající závazek. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven. Nakonec mohou skončit i v několika exekučních řízeních naráz.

Místo peněz v záloze výdaje navíc

Lidé se mnohdy k půjčce uchylují také jakožto ke zdánlivě jednoduchému řešení krizových výdajů. Mnohem lepší variantou by přitom bylo vytvořit si tzv. finanční polštář. „Problémem značné řady Čechů je špatná správa financí. Neodkládají si peníze bokem pro nenadálé situace a často žijí takříkajíc od výplaty k výplatě. Když pak nastane nepředvídatelná událost, nemají žádné peníze v záloze a často se uchylují k půjčce,“ vysvětlil Vladimír Plášil a dodal: „Velkým problémem je však také tzv. příjmová chudoba – tedy kdy lidé sice pracují, ale mají natolik nízký příjem, že jim nestačí na pokrytí ani běžných potřeb a už vůbec ne na tvorbu rezervy.“ Stejně tak je podle něj naprosto nevhodné řešení brát si půjčku, když je člověk v exekučním řízení. Přesto se ukázalo, že to má aktuálně v plánu řada lidí. Nejen že v takových případech je sehnat půjčku velmi obtížné, ale takový úvěr musí být podle Pavly Fučíkové krajně nevýhodný a riskantní.

Pomoc těm, kteří si nevědí rady

Podle průzkumu Exekutorské komory ČR se do exekucí nejčastěji dostávají lidé se základním vzděláním nebo vyučení v oboru – jedná se o každého pátého (21 %). Jde o značný rozdíl oproti vysokoškolsky vzdělaným, kde mají s exekucí zkušenost pouhá 4 % lidí. „Kromě napjatějších domácích rozpočtů to může být způsobeno nedostatečnou finanční gramotností a bohužel i laxním přístupem k řešení situace. Když už se člověk do exekuce dostane, rozhodně by měl s exekutorem komunikovat, nikoliv se k problému stavět zády – tím nic nevyřeší ani exekuci nezastaví,“ upozornil Jan Mlynarčík, člen prezidia Exekutorské komory ČR.

Pro ty, kteří si s exekucí nevědí rady, už sedm let úspěšně funguje projekt bezplatných právních poraden Exekutorské komory ČR, jejichž cílem je zejména snaha zpřístupnit nezbytnou právní pomoc i sociálně slabším vrstvám obyvatelstva. Do dnešního dne v kamenných poradnách komora poskytla poradenství a podporu již přibližně 7 300 lidem. Rostoucí oblíbenost sleduje také u on-line poradny na stránkách www.ekcr.cz, která funguje od roku 2014 a od té doby tímto způsobem komora vyřešila takřka 2 200 dotazů.         

Poznámka: Produktivním věkem je pro účely této zprávy myšleno 18 až 65 let.

Exekutorská komora, zřízená zákonem č. 120/2001 Sb., je stavovskou organizací profesní samosprávy sdružující soudní exekutory. Členství v ní je pro všechny exekutory povinné ze zákona. Exekutor se stává jejím členem okamžikem jmenování exekutorem. V České republice působí v současnosti 157 soudních exekutorů (a jejich úřadů), kteří zaměstnávají 3 100 zaměstnanců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČD - Telematika slaví 30 let, více se chce zaměřit na zákazníky ze státní správy a kyberbezpečnost

19:15 ČD - Telematika slaví 30 let, více se chce zaměřit na zákazníky ze státní správy a kyberbezpečnost

V polovině dubna oslavila společnost ČD - Telematika již 30 let fungování. V posledních letech přito…