Kolem výškových staveb ČEZ již nastalo „sokolí rojení“, zatímco samice zahřívají vejce, samci loví potravu

12.04.2023 15:27 | Tisková zpráva

Všichni nájemníci sokolích budek na výškových stavbách Skupiny ČEZ jsou již ve svých teritoriích. Komíny a chladicí věže nyní převážně obletují samci pátrající po menších opeřencích coby stravě pro sebe a své družky. Ty v současné době již zahřívají vajíčka.

Kolem výškových staveb ČEZ již nastalo „sokolí rojení“, zatímco samice zahřívají vejce, samci loví potravu
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Podle ornitologa Václava Berana by se zhruba do čtrnácti dnů mohla proklubat na svět první mláďata. Skupina ČEZ podporuje ochranu sokola stěhovavého v České republice od roku 2011. Co se deseti stabilně hnízdících párů týče, je „sokolí farma“ ČEZ srovnatelná například s Národním parkem České Švýcarsko, včetně CHKO Labské pískovce.

„Již jsem objel všechny lokality v Ústeckém kraji, kde jsou na stavbách ČEZ sokolí budky. Všude to vypadá nadějně, neboť hlavně samice se nehnou z místa, takže zahřívají vajíčka. Jak jsou ovšem snůšky velké, zatím nemohu posoudit,“ říká ornitolog Václav Beran, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem a výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s. Jak ještě dodal, zda došlo u jednotlivých párů k obměně partnera či partnerky bude moci poznat, až se mu podaří odečíst kroužky na jejich pařátech. „Tedy pokud je budou mít. Většinou je to u sokolích párů tak napůl, jeden ho má a druhý ne. Třeba v Ledvicích vloni hnízdili neoznačená samice se samcem DH, který přišel na svět v roce 2018 v nedaleké chemičce v Záluží. Ale třeba na komínu Teplárny Trmice měli kroužky oba. Hnízdili tam německá samice 4HL a samec ANW, který se rovněž narodil, ale až v roce 2020, v Záluží u Litvínova.“

Podle ornitologa to vypadá, že na chladicích věžích v elektrárnách Tušimice a Prunéřov a komínech v Elektrárně Ledvice, Teplárně Trmice a bývalé výtopně ČEZ Teplárenské v Proboštově již samice pilně zahřívají vajíčka a samci se starají o jejich jídelníček. Zhruba za deset až čtrnáct dnů by přitom mohla přijít na svět první mláďata. „To samé se týká páru na chladicí věži Paroplynového cyklu v Počeradech. I do třetice tento pár zůstal věrný ČEZ, je vidět, že nové umístění budky mu vyhovuje. Předloni se mu sice zahnízdění nepovedlo, ovšem vloni již vyvedl dvojčata.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

16:26 MHMP: Praha v pilotním programu letos rozdělí na podporu herního vývoje dva miliony korun

Pražští radní v pondělí schválili vyhlášení pilotního dotačního programu pro oblast herního vývoje p…