"Každé město musí předem oznámit, na jaký projekt dotaci použije. Jak města, tak kraj pak mají jasno, jak peníze pomohou už v okamžiku, kdy jsou krajským zastupitelstvem schváleny. Tím, že dotaci Kraj Vysočina poskytuje dlouhodobě, mají města možnost aktivity spojené s prezentací UNESCO památek plánovat, " řekl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast financí Vladimír Novotný s tím, že krajské peníze nemohou být použity přímo na opravy památek, ale musí směřovat na projekty týkající se jejich okolí, propagace nebo do marketingu.
Kraj Vysočina přispívá městům na systémovou podporu památek UNESCO na svém území každoročně od roku 2003. V prvních letech dostávalo každé z měst jeden milion korun a mohlo je použít na libovolné účely. Od roku 2009 se dotace kvůli výpadkům v daňových příjmech snížila na 300 tisíc pro každé UNESCO město a je ryze účelová. Podle Novotného města s památkami UNESCO nemají požadavky na případné zvýšení dotace.
Vysočina je krajem s největším počtem památek světového kulturního dědictví UNESCO. Na prestižním seznamu je historické jádro Telče, bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť v Třebíči a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Tisková zpráva