Kraj podpoří měření kvality ovzduší ve stanicích na Kladensku a v Mladé Boleslavi

11.02.2015 21:39

Středočeský kraj podpoří měření kvality ovzduší v Kladně a v Mladé Boleslavi. Rada kraje se na svém jednání dne 9. února 2015 zabývala sledováním kvality ovzduší ve středních Čechách a rozhodla, že i nadále finančně podpoří měření imisí v nejrizikovějších lokalitách.

Kraj podpoří měření kvality ovzduší ve stanicích na Kladensku a v Mladé Boleslavi
Foto: cenapp.cz
Popisek: Mladá Boleslav

„Na měření na Kladensku radní vyčlenili z rozpočtu Středočeského kraje na letošní rok 670 tisíc korun, monitoring v Mladé Boleslavi bude kraj stát 50 tisíc korun,“ uvedl středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Podle dat z dlouhodobého imisního monitoringu ovzduší je oblast Kladna každoročně kvůli překračování imisních limitů pro arzén a polétavý aerosol vyhlašovaná Ministerstvem životního prostředí ČR jako oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší. „Měření ovzduší je nepřetržitě provozováno od roku 1982 ve stanici Buštěhrad a od roku 1985 ve stanicích Kladno-Vrapice a Stehelčeves,“ vysvětlil Marek Semerád (ČSSD), náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Také ovzduší v Mladé Boleslavi je dlouhodobě zatěžováno vysokými koncentracemi suspendovaných prachových částic. „Při nepříznivých meteorologických a rozptylových podmínkách zejména v zimních měsících, dochází k překračování imisního limitu u polétavého prachu,“ doplnil Marek Semerád.

Pokud by stanice Buštěhrad, Kladno-Vrapice, Stehelčeves a Mladá Boleslav byly z důvodu nehrazení nákladů na provoz uzavřeny, nebylo by možné dodržet časovou řadu měření s možností objektivně popsat kvalitu ovzduší v regionech, které patří mezi nejvíce zatížené v kraji.

Zlepšení kvality ovzduší ve středních Čechách je jednou z priorit současného vedení Středočeského kraje. „Náš kraj paří mezi ty, které mají nejvíce znečištěné ovzduší v České republice. Snažíme se podle svých možností dělat vše pro to, abychom situaci zlepšili. Například jsme již podruhé ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí poskytli dotace na výměnu starých kotlů za nové, moderní, které do ovzduší nevypouštějí téměř žádné škodlivé látky,“ dodal hejtman Miloš Petera. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejený ochránce práv: Napojení rodinných domů na cestu v soukromém vlastnictví je rizikem

12:13 Veřejený ochránce práv: Napojení rodinných domů na cestu v soukromém vlastnictví je rizikem

Stavět rodinný dům „na zelené louce“ s sebou může přinášet určitá rizika, pokud není výstavba domu z…