Kriminalistický ústav: Festival vědy zaznamenal rekordní účast

18.09.2016 17:36

Studenti středních a vysokých škol, ale i zájemci z řad široké veřejnosti, se hravou formou seznámili s přírodovědnými a technickými obory, zhlédli zajímavé ukázky a vyzkoušeli si nevšední pokusy a vědecké experimenty. Nechyběla ani prevence.

Kriminalistický ústav: Festival vědy zaznamenal rekordní účast
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Na Vítězném náměstí v Praze se ve středu 7. září 2016 konal Festival vědy, který je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí. Do akce se zapojili také policisté z Kriminalistického ústavu Praha a z Policejního prezidia ČR.

Ve více jak sedmdesáti stáncích se prezentovaly střední a vysoké školy, vědecké ústavy a další subjekty, které pro návštěvníky připravily bohatý program. „Děti si mohly například vyzkoušet, jak se ovládá speciální robotická ruka, jak se kreslí s ohněm, spatřily mikroorganismy, s nimiž běžně žijí v domácnosti, jak se pěstuje biomasa, k čemu se využívají nanotechnologie, mohly si samy vyrobit voňavý prášek, prohlédnout formuli se spalovacím motorem či přenosový vůz České televize s plně vybaveným televizním studiem,“ uvedla Irena Krumlová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, která se na organizaci akce podílela.

Policejní specialisté na identifikaci aneb Jak se obětem vrací identita

Kriminalistický ústav Praha na Festivalu vědy prezentoval činnost speciálního týmu na identifikaci obětí hromadných neštěstí tzv. DVI týmu. Pád letadla, havárie autobusu, vlaku nebo teroristický čin. Všechny tyto události mají jedno společné – velký počet obětí. A právě jejich identifikace je úkolem pro speciálně vyškolenou skupinu specialistů – daktyloskopů, antropologů, genetiků, dokumentaristů a soudních lékařů. „Jsme rádi, že jsme se mohli akce zúčastnit a předvést široké veřejnosti, jak tým pracuje, jak postupuje při identifikaci neznámé oběti. Zaznamenali jsme poměrně velký zájem, i po skončení komentovaných ukázek jsme odpovídali na nejrůznější dotazy, což nás těšilo,“ uvedl vedoucí českého týmu plk. Mgr. Petr Bendl, Ph.D., z Kriminalistického ústavu Praha a dodal, že český DVI tým vznikl za podpory projektu Švýcarsko-české spolupráce.

Špetka prevence nikdy neuškodí

Preventisté Policejního prezidia dětem připomněli zásady bezpečného chování, poradili, jak si chránit svůj majetek a vyzkoušeli ze znalostí zásad vlastního bezpečí. Na stanovišti byli přítomní i personalisté, kteří informovali o možnostech uplatnění u Policie ČR a zodpovídali dotazy přítomných studentů, které svědčily o tom, že mladí lidé vnímají práci u policie perspektivně.

Dá se říci, že Festival vědy 2016 se vydařil. Proběhl za pěkného slunečného počasí a svojí návštěvností předčil loňský ročník. Do pražských Dejvic letos zavítalo více jak patnáct tisíc návštěvníků, což svědčí o tom, že o vědu a vědecké poznání je stále velký zájem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Poslední říjnový víkend a ve svátek proběhne plánovaná odstávka systému Czech POINT

18:48 Ministerstvo vnitra: Poslední říjnový víkend a ve svátek proběhne plánovaná odstávka systému Czech POINT

Od pátku 25. října od 20:00 hodin do úterý 29. října 2019 do 6:00 hodin ráno se uskuteční plánovaná …