Kuriozity v pravidlech silničního provozu aneb silvestrovské letem světem s Týmem silniční bezpečnosti

22.12.2015 10:18 | Zprávy

Na Floridě raději nepoutejte k parkovacím hodinám slona či aligátora, pokud nemáte uhrazen parkovací poplatek. Vykonání malé potřeby ve Velké Británii je legalizovaným rituálem. V Idahu toleruje policejní hlídka erotické hrátky ve vozidle. Ovšem maximálně po dobu tří minut...

Kuriozity v pravidlech silničního provozu aneb silvestrovské letem světem s Týmem silniční bezpečnosti
Foto: nadacebesip.cz
Popisek: Tým silniční bezpečnosti

• Na Floridě raději nepoutejte k parkovacím hodinám slona či aligátora, pokud nemáte uhrazen parkovací poplatek
• Vykonání malé potřeby ve Velké Británii je legalizovaným rituálem
• V Idahu toleruje policejní hlídka erotické hrátky ve vozidle. Ovšem maximálně po dobu tří minut
• Řídit auto nahý? V Německu žádný problém. Jen je třeba mít nazuté boty
• V Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ale musí mít u sebe střelnou zbraň či dva doprovázející policisty
• Ani Česká republika neunikla pozornosti zahraničních serverů

Kdo smí řídit

Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Na Aljašce ovšem může řídit každý již od čtrnácti let. To v Nigeru jsou přísnější, tam lze za volant usednout nejdříve ve třiadvaceti. V Saudské Arábii jsou ovšem velmi přísní na ženy. Ty nesmějí za volant usedat vůbec, bez ohledu na věk. Cestovat automobilem mohou jen v doprovodu mužského člena své rodiny. Pokud není nikdo takový k dispozici, musí si nějakého pána najmout…

Než vyjedeme

V Dánsku čeká na každého řidiče, než usedne za volant, malý rituál – přesvědčení se, zda se pod vozidlem neukrývá dítě. Zde si upřímně váží každého lidského života. V Rusku trestají jízdu se špinavým vozidlem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku nebo uvnitř. Posouzení je na policistovi. Někdy však ruští řidiči řeší nelehké dilema – v zimních měsících musí jezdit s čistou registrační značkou, její očištění však je možné jen na domácím pozemku či na mycí lince. V době, kdy jsou silnice zaneřáděné prosolenou sněhovou břečkou, neřešitelné dilema… Historická zkušenost ovšem napoví, že Rusové si vždy poradí.

Co se nesmí v silničním provozu

V Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. Někdy lépe nevidět. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. To si pak člověk může na silnici ustlat a pokutován je hned dvakrát. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. A pak že by se člověk měl zavčas podívat, do čeho jde. V západní Virgínii jsou benevolentní, pokud jde o pojídání zvířat sražených vozidlem. Mňam! V Connecticutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. Pamatovat je dobré na všechno. V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. To ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Když do pekla, tak na pěkném koni. Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud nebyl uhrazen parkovací poplatek. V případě ozubeného plaza je otázkou, kdo se odváží kontrolovat, zda se tak stalo. Ve Velké Británii přikazují řídit motorového vozidlo z předního sedadla. „Ovšem čeští učitelé autoškoly umějí řídit auto i z pravé přední sedačky,“ upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. V Gruzii platí výslovný zákaz projíždět přes dětská hřiště. Rovněž tak je zakázáno plivat z osobního auta či autobusu. Zákaz však neplatí pro řidiče náklaďáků. Zkrátka kamioňáci jsou ostří hoši, ti si jen tak něco zakazovat nenechají. Rovněž tak nesmějí být v Gruzii pokutováni poslanci v období, kdy zasedá parlament. Mimo toto období ovšem toto nařízení neplatí. V Thajsku nesmí nikdo řídit automobil, autobus a dokonce ani tuk-tuk oblečený „nahoře bez“. Zákon je ovšem demokratický, platí jak pro muže, tak pro ženy. V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako ovíněný motorista. V Německu smějí na dálnici zastavit jen vozidla policejní, hasičská či sanitní. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání z důvodu „vyschlé“ nádrže. Také to je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče, který navíc může ohrozit nejen jeho, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Inu německá důslednost. V Číně nemají chodce příliš v lásce. Řidičům zakazují zastavit, pokud se chodec nachází v jízdní dráze jejich vozidla. Vymakaná populační politika. Ovšem pozor na chodce ve Švýcarsku. Kdykoliv smějí vstoupit do vozovky a na řidiči je, aby je neohrozil. Pro českého řidiče peklo na zemi. V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

16:14 CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

Význam rozvoje polovodičového průmyslu a jeho role v budoucí prosperitě české ekonomiky.