„Cílem těchto opatření je obnovit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu surového dříví a vytvořit tak prostor pro zpracování dříví z kůrovcových či živelných kalamit,“ uvedl Marian Jurečka. Krizové scénáře a opatření už přijaly také vlády Bavorska a Rakouska. České Ministerstvo zemědělství v polovině září připravilo prostřednictvím opatření obecné povahy návrh na zákaz veškerých úmyslných těžeb smrku a borovice na celém území České republiky. Lesy ČR tyto těžby zastavily již v srpnu. Podnik vyslal v červenci do kalamitních oblastí, zejména na severní Moravě, pomocné těžební síly z vlastních lesních závodů. Ty pomáhají smluvním partnerům se zpracováním kůrovcového a kalamitního dříví. „Naším cílem je maximalizovat zpracování nahodilé těžby,“ zmínil Daniel Szórád. Na základě usnesení Vlády ČR z 25. září také vyzve státní podnik své smluvní partnery k jednání o platnosti stávajících obchodních smluv. „Naší prioritou je pokračovat ve spolupráci. Vzhledem k převisu nabídky dříví nad poptávkou a nízkým cenám kalamitního a kůrovcového dříví však připouštíme možné ukončení smluvních vztahů dohodou. Jednat o tom budeme do 9. října. Pokud dojde k ukončení smlouvy, vyhlásíme okamžitě veřejnou zakázku, abychom nalezli nové smluvní partnery a práce pokračovaly,“ uvedl Szórád a dodal: „Během veřejné soutěže budeme zadávat těžby prostřednictvím veřejných aukcí“.
Současné problémy v lesnicko-dřevařském sektoru souvisí s dlouhodobým oslabením smrkových porostů suchem, zejména v posledních třech letech, a následným napadením stromů škůdci, především kůrovcem a václavkou. Nejhorší je situace na severní a střední Moravě a ve Slezsku, tedy v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji. Před rokem 2015 se ve státních lesích běžně těžilo 1 až 2,5 milionu m3 kůrovcového dříví. V roce 2016 kůrovci napadli 4,4 miliony m3 smrků a lesníci odhadují, že letos to bude až šest milionů m3 dříví, tedy zhruba polovina ročního objemu jehličnatých těžeb v zemi. Množství kůrovcového dříví v současné době přesahuje reálné možnosti tuzemských zpracovatelských kapacit a má vážné dopady i na trh se dřívím. Výrazný přetlak nabídky dřevní hmoty, celkem 24 milionů m3, nad poptávkou po něm se týká celé střední Evropy, tedy České republiky, Rakouska, Německa i Polska. Jde o kůrovcové dříví i to, které v srpnu poškodil silný vítr. Ceny plošně klesají o stovky korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva