Lesy ČR: Obojživelníci obývají v Železných horách pět nových tůní

19.04.2016 10:49 | Zprávy

Pět tůní pro obojživelníky vybudoval loni v listopadu ve státních lesích u Kraskova a Rabštejnské Lhoty v Pardubickém kraji podnik Lesy ČR. Podnik do stavby investoval 135 tisíc korun bez DPH.Podnět ke stavbě dalo Regionální pracoviště východní Čechy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Lesy ČR: Obojživelníci obývají v Železných horách pět nových tůní
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR

Tůně jsou většinou neprůtočné s mírnými sklony břehů. Zadržují vodu v krajině a vytvářejí nové biotopy pro ochranu a podporu vzácných druhů obojživelníků, které v obou lokalitách žijí. „Na jaře se už v některých tůních obojživelníci rozmnožili,“ uvedl Tomáš Sajdl, vedoucí správy toků – oblast povodí Labe z podniku Lesy ČR.

Při výběru lokalit využili lesníci spolu s ochránci přírody dobře známý terén i poznatky o výskytu chráněných obojživelníků v blízkém okolí. U Kraskova to je především čolek obecný, čolek horský, ropucha obecná, skokan hnědý a skokan zelený. U Rabštejnské Lhoty pak žije čolek obecný, ropucha obecná, kuňka obecná, rosnička zelená a čtyři druhy skokanů - hnědý, zelený, štíhlý a skřehotavý.

Lesníci spolu s kolegy z východočeského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR brzy vytipují i další vhodné lokality na zbudování tůní a biotopů. „Budováním mokřadů a tůní přispíváme k zadržení vody v krajině a zároveň vytváříme vhodné podmínky pro život mnoha živočichů,“ dodal Sajdl.

Železné hory jsou výběžkem Českomoravské vrchoviny.

V roce 1991 byla část tohoto území o rozloze 284 km2 vyhlášena Chráněnou krajinnou oblastí Železné hory. Nejcennější části Železných hor patří do 264 maloplošně zvláště chráněných území. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…