Letní dovolená: služby cestovních kanceláří využije třetina Čechů, poprvé podle nového občanského zákoníku. Na co si dát pozor?

09.07.2014 9:40 | Zprávy

Na dovolenou do zahraničí pojede během letošního léta 42 procent Čechů. Víc než třetina z nich využije služeb cestovních kanceláří. Klienti mají nově možnost žádat náhradu za narušení dovolené. Na co si dát ale ještě před odjezdem pozor, aby se z vysněné dovolené nestala noční můra? A jak postupovat v případě, že se problém objeví až na místě? Podrobný popis se vyplatí.

Letní dovolená: služby cestovních kanceláří využije třetina Čechů, poprvé podle nového občanského zákoníku. Na co si dát pozor?
Foto: tripzone.cz
Popisek: Středozemní moře při západu slunce

Od ledna letošního roku nemusí mít smlouvy o zájezdu na rozdíl od cestovní smlouvy písemnou formu. Povinností pořadatele zájezdu ale je vydání dokladu o smlouvě, takzvaného potvrzení o zájezdu. To už písemnou formu mít musí. Mezi náležitosti, které musí potvrzení obsahovat, patří označení smluvních stran, vymezení zájezdu, údaje o ceně a informace o způsobu, jakým může zákazník uplatnit své právo z porušení povinnosti cestovní kanceláře včetně údaje o lhůtě, ve které může toto právo uplatnit. „Smlouva o zájezdu by dále měla obsahovat přesně to, co od zájezdu bude zákazník očekávat. V případě nesplnění požadavků se totiž může dovolat jen toho, co měl ve smlouvě upřesněno. Například, pokud jednou z podmínek ve smlouvě o zájezdu byl výhled na moře a ze zákazníkova pokoje takový výhled není, může se dovolat náhrady či odškodnění na základě smlouvy,“ vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Něco se dá vyřešit okamžitě

Pokud zájezd nesplňuje podmínky, které zákazník na základě smlouvy očekával, má nárok na nápravu závadného stavu. Zákazník by měl o vzniklé vadě ihned informovat delegáta cestovní kanceláře, jelikož se situace v mnoha případech může vyřešit na místě, například přestěhováním do nového pokoje, který odpovídá smluveným podmínkám. „Nezjedná-li pořadatel nápravu ani v přiměřené lhůtě, kterou mu zákazník určí, může si zákazník zjednat nápravu sám a pořadatel mu následně uhradí vynaložené náklady. V případě, že náhrada zajištěná pořadatelem je spojena s vyššími náklady, hradí náklady pořadatel. Za situace, kdy není možné zajistit adekvátní náhradu, musí pořadatel vrátit zákazníkovi rozdíl v ceně. Pokud vznikne během pobytu jakýkoli problém a zákazník ho bez zbytečného odkladu oznámí, vzniká mu nárok na slevu z ceny ve výši přiměřené rozsahu a trvání vady,“ popsal Jiří Hartmann.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Kulturní kompas pro Evropu

7:14 Ministerstvo kultury: Kulturní kompas pro Evropu

Evropská komise vyzývá občany i organizace napříč Evropskou unií, aby se zapojili do veřejné konzult…