Liberecký kraj chystá spustit digitální technickou mapu regionu nejpozději příští léto

23.11.2022 18:44 | Tisková zpráva

Opět o něco blíže je spuštění Digitální technické mapy Libereckého kraje. V ní úředníci, stavaři, ale i obce, města a firmy naleznou na jednom místě uceleně shromážděné množství technických, ekonomických či funkčních informací o objektech v regionu.

Liberecký kraj chystá spustit digitální technickou mapu regionu nejpozději příští léto
Foto: kraj-lbc.cz
Popisek: Liberecký kraj

„Cílem digitální technické mapy je zejména zjednodušit stavební řízení a získat užitečné informace doslova z terénu. Už nebudeme mít jenom stručná a zjednodušující data, ale z plánů a snímků se dozvíme další důležité a podrobnější parametry o daném objektu. V praxi to pak můžeme využít pří rekonstrukcích krajských silnic, stavbách budov či zlepšení infrastruktury měst a obcí. Může to také usnadnit celé stavební řízení,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Krajský úřad zpřístupní digitální technickou mapu kraje do 30. června příštího roku. Při získávání patřičných podkladů potřebuje, aby s ním obce a vlastníci, případně provozovatelé nebo správci dopravní a technické infrastruktury spolupracovali a předali údaje o objektech a zařízeních, které jsou obsahem digitální technické mapy kraje.

Kraj proto pořídí aplikace, které to umožní obcím splnit a zároveň získat nástroj na vedení pasportu lokálních komunikací v kvalitě potřeb digitální technické mapy. Aplikace nesou pracovní označení Pasport DI obec BASIC a Pasport TI obec BASIC, přičemž DI značí dopravní a TI technickou infrastrukturu.

Pod dopravní infrastrukturu spadají úseky komunikací včetně křižovatek, železničních přejezdů, mostů, propustků, tunelů, opěrných a protihlukových stěn, svodidel a podobně. Technickou infrastrukturou se rozumí objekty a zařízení: vpusti na dešťové kanalizaci, šachty na kanalizační síti, šachty, hydranty a šoupata na vodovodní síti, sloupy veřejného osvětlení, nosiče svislého dopravního značení, nosiče kamerového systému a tak dále. Využití aplikace bude zdarma. „Dále přijímáme podněty měst a obcí vést jejich obecní digitální technické mapy nad rámec obsahu krajské mapy s využitím krajské infrastruktury,“ zmínil Miklík.

Podobný princip, na kterém bude postavena digitální technická mapa, již využívá Liberecký kraj při stavbě centrálního depozitáře pro své příspěvkové kulturní organizace, a to takzvanou metodu BIM – Building Information Modeling neboli Informační model budovy.

Jejím cílem je vytvořit jakési digitální dvojče stavby a již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Projektová dokumentace je tak díky tomu přesnější. Od července roku 2023 je použití metody BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné.

„Infrastruktura technologického centra Libereckého kraje je připravena podporovat propojování datového fondu DTM s pasportizačními systémy dopravní a technické infrastruktury včetně evidování a ukládání informačních modelů staveb BIM,“ uzavřel Miklík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Tripartita se zabývala aktuální situací v zemědělství či problematikou duálního vzdělávání

10:17 Úřad vlády: Tripartita se zabývala aktuální situací v zemědělství či problematikou duálního vzdělávání

V pondělí 6. května 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo 175. plenární zasedání Rady hospodářské…