Ministerstvo financí: JCR zvýšila ratingové hodnocení České republiky

25. 7. 2018 15:05

Japonská ratingová agentura JCR dnes vylepšila ratingové hodnocení České republiky. Hodnocení dlouhodobých závazků v cizích měnách zvýšila ze stupně A+ na AA-, u dlouhodobých závazků v domácí měně (tzn. českých korunách) došlo ke zvýšení z AA- na stupeň AA. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu v obou případech změněn z pozitivního na stabilní.

Ministerstvo financí: JCR zvýšila ratingové hodnocení České republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí
reklama

„Zlepšení ratingu vnímám jako dobré hodnocení hospodářské politiky vlády a také potvrzení, že naše vytrvalé úsilí o maximálně efektivní a zodpovědnou správu státního dluhu je pro finanční trhy srozumitelné,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Stabilní výhled v hodnocení České republiky, které je dlouhodobě mezi pěti nejméně zadluženými státy EU, potvrdila v pátek 20. července také ratingová agentura Standard & Poor’s.

Agentura JRC při vylepšení ratingu ČR zohlednila přebytkové hospodaření sektoru vládních institucí v letech 2016 (0,7 % HDP) a 2017 (1,6 % HDP), pokračující pokles zadlužení v poměru k HDP a bezproblémové ukončení kurzového závazku ČNB. Pozitivně vnímá rovněž vznik koaliční vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny, od které očekává, že bude plnit fiskální pravidla EU.

“Zlepšení ratingu ze strany japonské agentury je citlivě vnímáno zejména na rostoucích asijských trzích a u asijských investorů, jejichž význam pro světovou ekonomiku stále narůstá“, doplnila ministryně financí Alena Schillerová.

Lepší ratingové hodnocení finančních závazků ČR umožňuje Ministerstvu financí úspornější financování státního dluhu, respektove i ostatním subjektům v ekonomice, jejichž úvěrové hodnocení se odvíjí od ratingu ČR jako celku. V loňském roce se poprvé od roku 2010 podařilo snížit čisté výdaje na obsluhu státního dluhu pod hranici 40 mld. Kč. V uplynulém týdnu Ministerstvo financí zveřejnilo Čtvrtletní zprávu o řízení státního dluhu za druhé čtvrtletí roku 2018, kdy se mimo jiné podařilo výhodně předfinancovat na srpnovou splátku Dluhopisu České republiky, 2003 - 2018, 4,60 % v celkové jmenovité hodnotě 74,4 mld. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

22:03 Ministerstvo financí: Median - Většina lidí chce místo stravenek dostávat peníze

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový…