Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, kteráproběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne nevšední zážitky, každoročně připravované speciálně pro tuto příležitost. Připomínka politických změn ve střední a východní Evropě, jejichž hybatelem bylo v České republice mimo jiné právě divadlo, vybízí k ohlédnutí se za ideály a nadějemi 90. let. Koordinátorem akce je Institut umění – Divadelní ústav.
Noc divadel v ČR je od minulého roku jedním z partnerů mezinárodního výzkumného projektu ASSET (Audience Segmentation System in European Theatres) podpořeného z programu Kreativní Evropa. Hlavním koordinátorem projektuzaměřeného na výzkum divadelního publika jeAkademie múzických umění v Praze, která jej realizuje ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a partnery z pěti dalších evropských zemí. Na jaře tohoto roku proběhla v pětici evropských měst první fáze sběru dat u divadelního publika. Divadla nyní vyhodnocují jeho průběžné výsledky ve spolupráci s hlavním projektovým metodikem – londýnskou The Audience Agency. Celkem bylo v Praze, Záhřebu, Vídni, Sofii a Helsinkách nasbíráno 7 575 validních odpovědí, které se sešly z 20 divadel, jež ročně dohromady obslouží na 1,8 milionu diváků. „Za Českou republiku se průzkumu účastní Národní divadlo, Studio Dva, Švandovo divadlo a Jatka78. Česká republika je zatím ve výzkumu zastoupena nejvyšším podílem odpovědí (36 %) i prodaných vstupenek (61 %),“ říká Michal Lázňovský, vedoucí Katedry produkce DAMU a hlavní iniciátor projektu ASSET.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva