Ministerstvo kultury: Sasko a ČR podepsaly nominační dokumentaci

11.12.2017 21:48

Ministr vnitra Markus Ulbig a Daniel Herman dnes v Drážďanech podepsali společnou přeshraniční žádost „Montaregion Erzgebirge/Krušnohoří“ o zapsání na listinu Světového dědictví.

Ministerstvo kultury: Sasko a ČR podepsaly nominační dokumentaci
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Na přípravě společné sasko-české sériové nominace se pracuje již od roku 2011. Do její přípravy jsou zapojeny nejen státní orgány, ale i orgány památkové péče obou zemí, dotčené kraje, přední odborníci a samotní občané a komunity této oblasti. Celá žádost se skládá z 22 komponent - ze 17 na německé a 5 na české straně. Vybrané statky se nyní reprezentují jako celek nejdůležitějších oblastí hornictví a epochy sasko-českého rudného hornictví. Funkčně mají souvislost a tvoří větší kulturní krajinu.

„Montanregion Erzgebirge se svým vynikajícím kulturním dědictvím si zaslouží, aby se stal světovým dědictvím. Celý region v Sasku a v České republice na obou stranách hranice v oblasti Světového dědictví tímto uznáním získá. Projekt Světového dědictví je příkladem vynikající přeshraniční spolupráce. Jsem pevně přesvědčen, že tato společná německo-česká žádost bude úspěšná.“ prohlásil saský ministr vnitra Markus Ulbig.

Daniel Herman při dnešním slavnostním podpisu nominace poděkoval všem za výbornou práci a vynaložené úsilí na tomto bilaterálním projektu, který navazuje na staleté tradice soužití obyvatel krásné a svébytné krajiny.

“S potěšením proto připojuji svůj podpis pod dokumentaci, která prezentuje unikátní společné dědictví, a jsem přesvědčen, že na základě získaných zkušeností budou realizovány následné koncepční kroky, směřující k trvalému uchování a prezentaci tohoto kulturního bohatství. Dokumentace je úctyhodným dílem, opravdovou vědeckou studií o významné kapitole života Krušných hor, pro které žádné hranice naštěstí neplatí.” řekl český ministr kultury Daniel Herman.

Žádost bude prostřednictvím Ministerstva kultury předána Ministerstvu zahraničí a stálým zástupcům Spolkové republiky Německo, kteří jí v příštím roce doručí středisku Světového dědictví UNESCO. Nadnárodní sériovou nominaci kulturní krajiny „Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří“ projedná Mezivládní výbor světového dědictví pravděpodobně na svém zasedání v roce 2019.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

22:22 Ministerstvo dopravy: Informace o spáchaných přestupcích řidiči nově zjistí na Portálu občana

Na Portálu občana jsou řidičům, kteří mají elektronickou občanku nebo datovou schránku, nově k dispo…