Ministerstvo spravedlnosti předkládá do meziresortního připomínkového řízení návrh regulace lobbování

30.11.2022 19:38 | Tisková zpráva

Dne 30. listopadu 2022 rozeslalo Ministerstvo spravedlnosti do mezirezortního připomínkového řízení návrh regulace lobbování. Přijetí regulace lobbování je pro Českou republiku podmínkou k čerpání prostředků z Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy.

Ministerstvo spravedlnosti předkládá do meziresortního připomínkového řízení návrh regulace lobbování
Foto: justice.cz
Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR

„Regulace lobbingu bude vyžadovat množství politických diskuzí a kompromisů. Věřím ale, že se nám podaří dosáhnout rozumné podoby návrhu zákona, který poslouží veřejnosti a zároveň nezahltí politiky a lobbisty nadbytečnou byrokracií,“ uvádí ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Cíl návrhu:

  • zprůhlednit legislativní proces
  • umožnit veřejnosti přístup k informacím o kontaktech politiků a vysokých úředníků s lobbisty
  • legitimizace lobbování coby standardního prvku fungování demokracie za předpokladu, že k němu dochází transparentně

Přijetí regulace lobbování v tomto volebním období je pro Českou republiku jednou z podmínek pro čerpání finančních prostředků prostřednictvím Národního plánu obnovy z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility), který je součástí unijního nástroje na podporu oživení NextGenerationEU. Národní plán obnovy má pomoci zmírnit hospodářský a sociální dopad koronavirové pandemie, zvýšit udržitelnost a odolnost ekonomiky a společnosti a připravit je na výzvy a příležitosti zelené a digitální transformace.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17416 lidí

Ministerstvo spravedlnosti usiluje o postupné naplnění všech milníků směřujících ke schválení regulace lobbování. Rozeslání návrhu do mezirezortního připomínkového je prvním krokem, v rámci kterého bude uplatněna připomínkovými místy a odbornou veřejností řada připomínek a budou vedeny intenzivní politické diskuze.

„K řádnému čerpání finančních prostředků z Národního plánu obnovy se vláda zavázala v programovém prohlášení. Takže mám radost, že v případě regulace lobbování v protikorupční oblasti jednotlivé milníky směřující ke splnění všech závazků náš resort plní,“ konstatuje ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Základní parametry navrhované regulace:

  • Zakotvení definice lobbování, lobbisty a stanovení výčtu lobbovaných.
  • Navrhuje se zřízení registru lobbistů a lobbovaných, díky kterému se občané dozví o tom, koho registrovaný lobbista, v jaké věci lobboval.
  • Neplnění povinností stanovených zákonem, například neohlášení záměru lobbisty lobbovat, bude podléhat přestupkové odpovědnosti.
  • Zákonodárci budou mít povinnost uvádět lobbistickou stopu právního předpisu, tj. informovat veřejnost o tom ve vztahu k jakému návrhu právního předpisu byli úspěšně lobbováni.

Regulace lobbování se v rámci členských států Evropské unie postupně rozšiřuje. Ne vždy jsou však parametry zahraničních právních úprav nastaveny funkčně. Předkládaný návrh směřuje k tomu, aby se negativním zahraničním zkušenostem vyvaroval.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Josef Středula byl položen dotaz

Odstoupení z vedení ČMKOS

Vážený pane Středulo, uvažujete o odstoupení z vedení ČMKOS a přenechání funkce někomu schopnějšímu? Pod Vaším vedení odbory nevykazují žádnou činnost, která by hájila pracující. Při Vaší nečinnosti jste ani nemohl čekat podporu veřejnosti při kandidatuře na prezidenta. Vyvodíte z toho nějaké důsled...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Agentura pro podnikání a inovace: Firmy mohou žádat o dotace na nákup služeb v oblasti inovací

14:21 Agentura pro podnikání a inovace: Firmy mohou žádat o dotace na nákup služeb v oblasti inovací

Pro žadatele je v další výzvě OP TAK připraveno celkem 150 milionů korun.