Ministerstvo zahraničí: Prohlášení k mezinárodnímu dni svobody tisku

4. 5. 2019 12:57

Světový den svobody tisku se připomíná 3. května každoročně od roku 1993. Svoboda slova a tisku jsou nezbytným předpokladem dobrého vládnutí, informovaného rozhodování a zodpovědnosti vlád před svými občany. Uplynulé roky zřetelně ukázaly, jak silný vliv mohou mít na naše životy i mezinárodní dění dezinformační útoky a falešné zprávy. Toto poznání nám však současně umožnilo uvědomit si důležitost nezávislých a profesionálních médií.

Ministerstvo zahraničí: Prohlášení k mezinárodnímu dni svobody tisku
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí

Česká republika dlouhodobě dbá na podporu nezávislých médií, svobody projevu a přístupu k informacím. Podporuje činnost Rady Evropy, představitele OBSE pro svobodu médií, úzce spolupracuje s Evropskou nadací pro demokracii a zapojuje se do mezinárodních iniciativ usilujících o lepší přístup k informacím.

V rámci své transformační spolupráce vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR ročně více než 25 milionů Kč na projekty podporující nezávislá média, mediální výchovu a tréninky novinářů, stejně jako iniciativy, které upozorňují na falešné zprávy. V letošním roce pak ministerstvo zahraničí dále navýšilo prostředky vyčleněné výhradně na podporu nezávislých médií v regionu východní Evropy a západního Balkánu.

Praha se postupně etablovala jako významné centrum podpory nezávislých médií, zejména v post-sovětském prostoru, za což vděčí především působení místních nevládních organizací. Příkladem je dlouhodobá spolupráce ministerstva zahraničí s Rádiem Svobodná Evropa (RFE/RL) prostřednictvím stipendijních programů Václav Havel a Jiří Dienstbier Journalism Fellowship (ZDE). Programy nabízejí talentovaným mladým novinářům z východní Evropy a západního Balkánu možnost absolvovat více než půlroční stáž v redakcích RFE/RL. Tato instituce již po desetiletí symbolizuje přístup k nezávislým informacím.

V posledních letech jsme bohužel celosvětově svědky stupňujícího se tlaku na nezávislá média i jednotlivé novináře a blogery. Úměrně tomu rostou i rizika, která všichni tito novináři podstupují. Mnozí z nich zaplatili cenu nejvyšší. Ministerstvo zahraničních věcí chce proto vyjádřit své poděkování všem odvážným novinářům, kteří riskují svobodu a život při poskytování nezávislého zpravodajství. V tomto jejich nezastupitelném poslání je budeme i nadále podporovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Ústí nad Orlicí našel nový domov pro dva psy

7:34 ÚZSVM v Ústí nad Orlicí našel nový domov pro dva psy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Ústí nad Orlicí převzal na základě rozhodnutí odb…