Ministr vnitra se sešel s vedením Hasičského záchranného sboru ČR

20. 1. 2018 17:40

Dne 16. ledna 2017 se ministr vnitra Lubomír Metnar sešel s vedením Hasičského záchranného sboru ČR a všemi řediteli HZS krajů. Bylo to první setkání Lubomíra Metnara ve funkci ministra vnitra s širokým vedením Hasičského záchranného sboru ČR.

Ministr vnitra se sešel s vedením Hasičského záchranného sboru ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar

Hlavním tématem celého setkání byla dlouhodobá strategie rozvoje Hasičského záchranného sboru ČR. Pro ten je z důvodu zhoršujícího se bezpečnostního prostředí a zvyšování četnosti velkých mimořádných událostí klíčová zejména potřeba finanční a personální stabilizace. „Chci vás ujistit, že budu rozvoj hasičského sboru i nadále podporovat, a to včetně nových investic do techniky i zázemí.  Zároveň se budu zasazovat o to, aby se nám podařilo sbor personálně stabilizovat,“řekl v úvodu ministr vnitra Lubomír Metnar.

S krajskými řediteli probíral ministr vnitra například plán dobudování počtu stanic HZS krajů, kterých je v tuto chvíli 241. V letošním roce bude započata stavba tří nových stanic a postupně by se měl jejich počet vzhledem k optimalizaci plošného pokrytí dostat na stav 250. Stanice je potřeba dobudovat hlavně v místech nových komerčních center nebo při nových úsecích dálnic. V letošním roce započne výstavba stanice Bitozeves (zde se bude jednat o společnou stanici s HZS podniku Nexen), stanice Milovice a stanice Doksy.

S novými stanicemi souvisí také doplnění stavu příslušníků. Těch je potřeba v příštích pěti letech nabrat ještě necelých 700. V tuto chvíli má Hasičský záchranný sbor ČR 9 727 příslušníků, z nichž jsou dvě třetiny zařazeny ve směnném provozu ve výjezdu. Na tři nové hasičské stanice bude letos navýšen počet příslušníků o 66 míst.

V poslední době se klade velký důraz také na vzdělávání příslušníků, které prošlo mnoha změnami. Do budoucna se počítá s dobudováním kapacit pro systém vzdělávání, například v rámci dobudování střediska ve Zbirohu.

Ministr vnitra byl také seznámen se záměrem úpravy stávajícího složitého systému požární ochrany cestou nového zákona o požární ochraně.

V oblasti ochrany obyvatelstva byla vyzdvižena především nutnost modernizace celého systému počínaje varováním a vyrozuměním obyvatelstva přes mechanismy nouzového přežití až po systematické vzdělávání obyvatel již od útlého věku.

Vedení sboru prezentovalo také nutnost lepší obměny požární techniky a věcných prostředků tak, aby se dosáhlo stabilního cyklu, který by byl kratší, než je doba životnosti samotné techniky. V současné době je průměrné stáří hasičské cisterny více než 12 let a vnitřní dluh na technice je více než 3 500 milionů korun.

Všechny diskutované změny a plány Hasičského záchranného sboru ČR jsou přímo závislé na stabilním a vyváženém rozpočtu. Jen tak bude sbor schopen neustále zkvalitňovat služby veřejnosti a zajišťovat bezpečnost obyvatel České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Na Homolce má nového ředitele

17:11 Nemocnice Na Homolce má nového ředitele

Ředitelem Nemocnice Na Homolce je ode dneška Petr Polouček.