Místní samospráva se bouří. Starostové podepisují protestní petici

06.12.2017 15:30

Představitelé místní samosprávy se bouří. Nadále už nechtějí přihlížet tomu, jak stát zahání samosprávu do kouta a snaží se o její postupné omezování. Na svátek sv. Mikuláše proto spustili celorepublikovou petiční akci. Pomocí ní chtějí státu vyslat jasný signál, že představitelé obcí a měst odmítají direktivní slučování malých obcí, další zatěžování radnic zbytečnou byrokracií a zužování práva na samosprávu.

Místní samospráva se bouří. Starostové podepisují protestní petici
Foto: Daniela Černá
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová

„Na konferencích Akademie samospráv se za poslední rok vystřídalo na 1600 představitelů místních samospráv. A takřka všichni již mají plné zuby toho, jak stát postupnými kroky zužuje ústavou zaručené právo na samosprávu. Mnohokrát mne vyzývali k tomu, abychom něco vymysleli, spojili síly a nenechali si tento útlak státu líbit. Proto přicházíme s peticí na ochranu místní samosprávy a chceme státu vyslat jasný vzkaz. My si samosprávu vzít nenecháme!“ uvedla Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka a spoluzakladatelka Akademie samospráv.

Právě Akademie samospráv společně se Sdružením místních samospráv a senátorem Ivo Valentou jsou iniciátory celorepublikové petiční akce. Pomocí této petice chtějí důrazně odmítnout snahy vlády o direktivní a protiústavní slučování především malých obcí, které jsou účelově odůvodňovány snahou o zefektivnění státní správy. Zároveň protestují proti zatěžování místní samosprávy zbytečnou a neobhajitelnou státní byrokracií, jejímž jediným cílem je zvýšit direktivní (a tím neústavní) vliv státu na činnost místní samosprávy. Také jednoznačně nesouhlasí s přímým i nepřímým zužováním práva na samosprávu ze strany státu.

„Největší problém české veřejné správy je neuvěřitelný nárůst byrokracie. Máme třetí nejsložitější stavební předpisy v Evropě, v zákonech se nevyznají ani odborníci, svazujeme se zbytečnými regulacemi v údajné snaze o zefektivnění státní správy, bují úřednický stav. Státní správa přestala být pro obce pomocníkem, stala se překážkou,“ vysvětlil obsah petice Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR, podle něhož je zásadním problémem kvantita a kvalita zákonodárství. „Samosprávy nemají v legislativní radě vlády zastoupení, přitom mají aplikovat nové zákony v první řadě. Budeme ho po nové vládě požadovat, a stejně tak i důsledné hodnocení dopadů nových předpisů,“ podotýká Polčák.

„Místní samospráva se vedle živnostníků stala dalším terčem nesmyslné státní regulace. Zřejmě někomu vadí aktivní, pracovití a samostatně uvažující lidé, kteří byli doposud nezávislí na státní moci. Proto se je někdo snaží systematicky zadupat do země. Tomu chceme čelit a díky této petiční akci pomoci starostům a zastupitelům bránit se proti omezování místní samosprávy,“ uvedl Ivo Valenta, slovácký senátor a spoluzakladatel Akademie samospráv.

Petice včetně podpisových archů je ke stažení na www.akademiesamosprav.cz a na webu www.ivalenta.cz. Vyplněné podpisové archy je možné zasílat na adresu kanceláře senátora Ivo Valenty, Masarykovo nám. 155, Uherské Hradiště. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

7:23 Tak určitě! Nová kampaň na obrazovkách České televize propaguje pozitivní hodnoty ve sportu

Fair play, boj proti předsudkům, všestrannost a nutnost spolupráce rodičů a trenérů. To jsou témata …