Proto na jaře roku 2016 zpracovala poradenská společnost EY (Ernst & Young) studii, ve které analyzuje přínosy vybraných podniků obranného průmyslu pro české hospodářství v roce 2014. Výsledkem této analýzy je fakt, že jedna koruna utracená společnostmi holdingu Czechoslovak Group (CSG) se multiplikuje na 2,8 koruny a jeden zaměstnanec CSG generuje 3,7 pracovních míst.
Ačkoliv tato studie vznikla na žádost majitele holdingu CSG Jaroslava Strnada a opírala se jen o data vybraných firem, lze ji považovat za autentickou a významnou zejména pro český stát. V analýze byly zahrnuty data podniků Excalibur Army, Tatra Trucks a Karbox. I tak se ovšem dají výsledky do určité míry zobecnit na všechny domácí zbrojařské firmy. Závěry studie EY mohou být rovněž významné pro Ministerstvo obrany v otázce rozhodování o budoucích dodavatelích nové zbrojní techniky pro Armádu ČR. V současné situaci se nabízí možnost utlumit nákupy výzbroje od zahraničních subjektů a nahradit je výrobky domácího původu.
Letošní studie vycházela z dat pouze tří vybraných podniků holdingu CSG. Nicméně lze očekávat, že se v budoucích letech bude počet zahrnutých firem zvyšovat. V roce 2016 se impérium Jaroslava Strnada rozrostlo například o společnost Retia, výrobce radarové techniky, společnost Elton hodinářská, jež vyrábí hodinky značky Prim, či automobilku Avia. Nedávno majitel CSG Jaroslav Strnad připustil, že plánuje vstup do Tatravagónky Poprad.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva