NKÚ: Programátoři už podruhé hackli stát. Zvítězila aplikace o zadluženosti obcí a jejich výdajích

18. 9. 2018 11:46

Z pátku na sobotu se v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu opět sešli programátoři nad otevřenými daty veřejné správy. Přes 60 účastníků Hackathonu veřejné správy dostalo k dispozici data od 10 veřejných institucí. Po 24 hodinách programování představily týmy 11 aplikací a dalších produktů. Ukázali v nich, k čemu se dají data veřejné správy využít a jak by mohla dál sloužit veřejnosti.

NKÚ: Programátoři už podruhé hackli stát. Zvítězila aplikace o zadluženosti obcí a jejich výdajích
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

„Jsem rád, že se k nám letos přidaly i další instituce, které stojí o větší transparentnost ve veřejné správě. Občanům tak dávají možnost podívat se, jak jejich stát funguje. Z našich kontrol také víme, že možnost data veřejné správy srovnávat a propojovat do nových souvislostí pomáhá vytvářet tlak na instituce, aby byly efektivnější,“ připomněl význam otevírání dat prezident NKÚ Miloslav Kala.

NKÚ dokázal využít nové pohledy programátorů na veřejná data i pro své vlastní analýzy. Po loňském hackathonu navázal spolupráci při vizualizaci dat se dvěma týmy.

„Z počtu účastníků hackathonu je vidět, že o otevřená data veřejné správy je velký zájem. Programátoři opět ukázali, že z těchto dat jde vytvořit zajímavé a pro občany přínosné projekty. Instituce by se větší otevřenosti měly přestat bát a spíše hledat cestu, jak s daty lépe pracovat,“ doplnil předseda rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Akci letos opět zorganizovali NKÚ spolu s ČTÚ. Se svými daty se zapojily také Český statistický úřad, Česká správa sociálního zabezpečení, Český úřad zeměměřický a katastrální, Ministerstvo financí a Ministerstvo vnitra. Nově měli programátoři k dispozici také data od Ministerstva spravedlnosti a Sociologického ústavu ústav Akademie věd ČR. Ten přispěl daty svého Českého sociálněvědního datového archivu a Centra pro výzkum veřejného mínění. Připojil se také Institut umění – Divadelní ústav Do přípravy se zapojily i Vysoká škola ekonomická v Praze a Open Society Fund Praha.

Všechny tři vítězné aplikace se věnovaly obcím a to z různých pohledů. Největší úspěch měla u odborné poroty aplikace Míra zadluženosti obcí vs. vybrané výdaje, která obsadila první místo. Jde o grafické znázornění míry celkového zadlužení obcí a zobrazení vybraných výdajů jako jsou dary, cestovné a výdaje na reprezentaci. Jedná se o mapy a grafy s možností filtrů na úrovni kraje, obce a roku. Data v aplikaci pokrývají dvě volební období.

Hned za ní se pak umístila aplikace $obec (=Srovnávač Obcí), pomocník zvídavého komunálního voliče. Ta umožňuje srovnávat obce podle různých demografických nebo finančních údajů. Jednotlivá zobrazení v aplikaci umožňují porovnat vybrané ukazatele mezi obcemi a získat detailní informace o jejich stavu.

Na třetí příčku dosáhla aplikace Poznej svůj okres, kraj, město. Aplikace je vizualizací dat o obcích Jedná se o uspořádaný přehled informací o krajích i o jednotlivých obcích. Rozkliknutím jednotlivé obce či okresu na mapě se zobrazí tabulky s různými informacemi jako je počet obyvatel, nezaměstnaní, kontroly a udělené pokuty apod.

Přehled vítězů, ale také všech dalších produktů, které v průběhu hackathonu vznikly, je na webových stránkách www.hackujstat.cz. Jednotlivé projekty jsou zároveň volně k dispozici a je možné na ně navázat a dále je rozvíjet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Olomouc: Přijďte darovat plazmu, aktuálně chybí

21:44 FN Olomouc: Přijďte darovat plazmu, aktuálně chybí

Prázdninové měsíce jsou každoročně na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc spojeny se zvý…