NP Šumava: Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o vlivu stromů na pralesní půdu

24.02.2020 12:39 | Zprávy

Od poloviny prosince 2019 až do poloviny února letošního roku hlasovala více než stovka čtenářů pro nejlepší populárně-naučný článek, popisující výzkumy na území Národního parku Šumava v rámci soutěže Šumavská mozkovka 2019. Šestý ročník této soutěže ovládl článek „Pralesní řeč tančících stromů“ autorů Gréty P. Koczanski a umělce Petra Morese.

NP Šumava: Šumavskou mozkovku vyhrál příspěvek o vlivu stromů na pralesní půdu
Foto: NP a CHKO Šumava
Popisek: NP a CHKO Šumava

„Článek, popisuje vztah stromů a prostředí, ve kterém rostou a to, jak tyto stromy různých druhů, velikostí a v různém vývoji svého života ovlivňují půdu. Samotná forma článku je velmi atraktivní a svým způsobem inovativní. Čtenář sleduje uměleckou kresbu Petra Morese, na níž jsou označené jednotlivé body, které v textu vysvětluje dědeček svému vnukovi,“ vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Tento článek zaujal nejvíce čtenářů a získal 33 hlasů. V pořadí druhý článek, „Poodhalená tajemství šumavského pravěku“ Dagmar Dreslerové, obdržel o pouhé čtyři hlasy méně, tedy 29. Pomyslný bronz získal článek Jiřího Roubínka a Jaroslava Červenky „Laser, který nepálí aneb Šumavské lesy pod laserovým skenerem“ a to díky 24 hlasům.

„Letos se sešlo pět prací, a to velmi rozmanitých. Jejich kvalitu pak podtrhuje to, že rozdíl hlasů široké veřejnosti, alespoň u prvních třech článků, není tak velký. Čtvrté místo získal článek Milana Hladíka „Mohou ryby z Lipna ovlivňovat populaci perlorodky v šumavských tocích“ (12 hlasů) a pátou příčku obsadil článek „Monitoring ekologického stavu povrchových vod“ Jana Potužáka (6 hlasů),“ hodnotí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

NP Šumava , soutěž , TZ , Šumavská mozkovna

autor: Tisková zpráva

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…