V roce 2016 jsme si připomněli 150. výročí bitev prusko-rakouské války. Nejvýznamnější stopu v paměti lidí i krajiny zcela jistě zanechala bitva u Sadové, nazývaná častěji bitvou u Hradce Králové. Krajina mezi Hradcem Králové a Hořicemi je zaplněna bezpočtem pomníků upomínajících na zemřelé vojáky obou válčících stran. Tento otisk je dodnes tak silný, že se tomuto tématu věnujeme v několika příspěvcích. Dlouhodobé zaměření badatelů i správce sbírek opočenského zámku na jeho bohatou zbrojnici se odráží ve dvou textech. Vaší pozornosti určitě neujde ani rozsáhlý text o Ing. arch. Františku Kulhánkovi, který se ve 30. a 40. letech 20. století významně zasloužil o urbanistický i architektonický rozvoj Náchoda. Alexandr Skalický starší v něm úročí dlouhodobý badatelský zájem o tuto neprávem opomíjenou osobu českého architektonického prostředí.
Vybrané akce obnovy ukazují, jak široký je záběr péče o naše nemovité i movité kulturní dědictví a že, navzdory často opakovaným větám o finanční nedostatečnosti a nízké péči o památky, se toho v našem kraji udělalo a dělá hodně, a co je důležité, kvalitně. Ze všech uváděných obnov stojí za to upozornit na obnovu hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově, která v letošním roce získala cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Záchrana památky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…