NPÚ: Památkáři vydali novou publikaci

23.01.2018 8:10

Po dvou letech opět vychází publikace z řady Monumenta vivent, která představuje památky Královéhradeckého kraje a aktivity našeho pracoviště.

NPÚ: Památkáři vydali novou publikaci
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V roce 2016 jsme si připomněli 150. výročí bitev prusko-rakouské války. Nejvýznamnější stopu v paměti lidí i krajiny zcela jistě zanechala bitva u Sadové, nazývaná častěji bitvou u Hradce Králové. Krajina mezi Hradcem Králové a Hořicemi je zaplněna bezpočtem pomníků upomínajících na zemřelé vojáky obou válčících stran. Tento otisk je dodnes tak silný, že se tomuto tématu věnujeme v několika příspěvcích. Dlouhodobé zaměření badatelů i správce sbírek opočenského zámku na jeho bohatou zbrojnici se odráží ve dvou textech. Vaší pozornosti určitě neujde ani rozsáhlý text o Ing. arch. Františku Kulhánkovi, který se ve 30. a 40. letech 20. století významně zasloužil o urbanistický i architektonický rozvoj Náchoda. Alexandr Skalický starší v něm úročí dlouhodobý badatelský zájem o tuto neprávem opomíjenou osobu českého architektonického prostředí.

Vybrané akce obnovy ukazují, jak široký je záběr péče o naše nemovité i movité kulturní dědictví a že, navzdory často opakovaným větám o finanční nedostatečnosti a nízké péči o památky, se toho v našem kraji udělalo a dělá hodně, a co je důležité, kvalitně. Ze všech uváděných obnov stojí za to upozornit na obnovu hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Horním Maršově, která v letošním roce získala cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro v kategorii Záchrana památky.

Poslední kapitola, věnovaná nově prohlášeným kulturním památkám, dokazuje, že poznání našeho kulturního dědictví ještě není zdaleka dokončené a že jsou stále věci čekající buď na své objevení, nebo na uznání jejich památkových kvalit.

Knihu je možné za 300 Kč zakoupit v knihovně Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Josefově (Okružní 418) nebo ji objednat na e-mailu mackova.eva@npu.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Roste počet lidí, užívajících drogy rizikově, i využívání adiktologických služeb

20:29 Vláda: Roste počet lidí, užívajících drogy rizikově, i využívání adiktologických služeb

Odbor protidrogové politiky uspořádal ve čtvrtek 2. prosince 2021 Národní konferenci o nelegálních n…