NPÚ: V klášteře Plasy začala obnova opatské rezidence

04.11.2020 9:37

Areál kláštera Plasy prochází postupnou rekonstrukcí. V říjnu letošního roku byla zahájena obnova bývalé opatské rezidence, která bude sloužit jako další prohlídkový okruh zaměřený na šlechtický rod Metternichů. První návštěvníky přivítá na začátku roku 2023.

NPÚ: V klášteře Plasy začala obnova opatské rezidence
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

S přípravou náročného projektu, který přinese kompletní obnovu opatské rezidence, se začalo již v roce 2015. Do roku 2017 probíhaly přípravné práce, které zahrnovaly stavebně historické a restaurátorské průzkumy, archeologický a speleologický průzkum, zaměření objektu, zpracování projektové dokumentace ke stavebnímu povolení, zpracování Studie proveditelnosti a přípravu žádosti o finanční podporu z Evropských strukturálních fondů v programu IROP. Ta byla schválena v červnu roku 2017. V následujících letech probíhaly doplňující průzkumy fasády a vnitřních omítkových vrstev či dřevěných a kamenných konstrukčních prvků. Nechyběl ani předstihový archeologický záchranný výzkum na dvoře bývalé opatské rezidence, zpracovány byly desítky záměrů na restaurování mobiliáře. Stavební část projektu byla zahájena 5. října 2020 předáním staveniště firmě Konsit a.s. Její dokončení je naplánováno na polovinu roku 2022. Poté bude do prostor bývalé opatské rezidence nainstalován restaurovaný mobiliář.

Nová prohlídková trasa bude věnovaná významným osobnostem šlechtického rodu Metternichů, který zrušený cisterciácký klášter odkoupil od státního Náboženského fondu v roce 1826 zejména kvůli pozemkům. "Samozřejmě nemůžeme vynechat osobnost kancléře Klemense Metternicha. Ovšem vzhledem k tomu, že se nechceme překrývat s expozicí kynžvartského zámku, která se na něj z velké části zaměřuje, nebude hlavní součástí expozice. Ta se bude soustředit především na jeho syna Richarda,“ vysvětluje správce kláštera Pavel Duchoň. Návštěvníci se tak ocitnou v době kolem roku 1870, kdy šlechtic pobýval v Plasích a z velké části se podílel na přestavbě rezidence na zámek i na rozkvětu místního kulturního života. "Dá se říct, že dal základ pozdějšímu městu Plasy,“ dodává Duchoň.

Opravy budou poměrně náročné. Část konstrukcí budovy je poškozená, na některých místech jsou nevhodně umístěné příčky, které je třeba odstranit. Gotické části konstrukcí, které pocházejí z doby založení kláštera, budou naopak odkryty.

Světlo světa by měly opět spatřit malby, které byly zakryté. Jedná se o výmalbu z devatenáctého století i fresku z barokního období, jejímž autorem byl zřejmě malíř Jan Kryštof Liška. Část výzdoby nechali odstranit nebo zakrýt již Metternichové. Šlechtičtí majitelé plaského kláštera upřednostňovali spíše strohý styl, barokní štuky a ornamenty proto musely ustoupit dobovému vkusu.

Nová expozice by měla první návštěvníky přivítat v lednu roku 2023. Kompletní obnova opatské rezidence si vyžádá kolem 140 milionů korun. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…