NPÚ: Zámek Jezeří získá na záchranu podporu z evropského programu

18.04.2020 16:51 | Zprávy

Zámek Jezeří se jako první česká památka dostal na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy, který zveřejňuje organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra. Rozsáhlý barokní areál na Mostecku se tak dočká podpory ve formě odborného poradenství i široké mediální propagace.

NPÚ:  Zámek Jezeří získá na záchranu podporu z evropského programu
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Program Sedm nejohroženějších památek v Evropě organizuje Europa Nostra a Institut Evropské investiční banky s podporou Evropské unie od roku 2013. Cílem je upozornit na tyto památky širokou veřejnost, veřejné i soukromé subjekty, usilovat o jejich záchranu a zajistit těmto památkám udržitelnou budoucnost. Odborníci zastupující instituce Europa Nostra a Institut Evropské investiční banky a další partnerské strany vytvoří mezioborové týmy, které poskytnou odborné poradenství, určí možné zdroje financování a pomohou mobilizovat širokou podporu. Evropská centrální banka a Evropská investiční banka rovněž poskytne podporu ve formě zpracování studie proveditelnosti a udržitelnosti obnovy těchto památek.

“Rozsáhlá těžba uhlí na Mostecku zdevastovala krajinu i samotný zámek, když jsme objekt v polovině 90. let přebírali do správy, nacházel se v havarijním stavu. Od té doby se zde udělalo mnoho práce, zámek má dnes nové střechy, krovy, komíny a stropy, v tuto chvíli probíhá obnova divadelního sálu. Zámek byl rovněž zařazen do projektu obnovy vládního programu Národní investiční plán. Program ohrožených památek však pomáhá oslovovat i další investory, díky nimž by plánovaná obnova mohla být urychlena,” uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

“Seznam sedmi nejohroženějších památek pro rok 2020 zahrnuje celou škálu historicky cenných staveb, jimž hrozí nejrůznější závažná rizika. Všechny tyto památky vyprávějí evropský příběh, který je součástí naší společné kultury a historie,” sdělil výkonný prezident sdružení Europa Nostra Hermann Parzinger.

Nominace předložily subjekty občanské společnosti a orgány veřejné správy, 7 nejohroženějších památek vybralo představenstvo sdružení Europa Nostra na základě jejich kulturní a historické hodnoty a stupně ohrožení. Zohledněno bylo i zapojení místních komunit, dlouhodobá udržitelnost a socio-ekonomické předpoklady pro lokalitu. Na seznam se tak dostala například ikonická vládní budova v Oslu, která byla poškozena při teroristickém útoku v roce 2011 a byla určena k demolici, pevnost v Bělehradu, jež je ohrožena projektem výstavby lanovky, nebo toskánský hrad s honosnou výzdobou z 19. století. 

Sedm nejohroženějších památek Evropy:

  • Státní zámek Jezeří, Horní Jiřetín, Česká republika
  • Národní albánské divadlo, Tirana, Albánie
  • Hrad Sammezzano, Toskánsko, Itálie
  • Blok Y, vládní čtvrť, Oslo, Norsko
  • Tepelná elektrárna Szombierki, Bytom, Polsko
  • Bělehradská pevnost a její okolí, Srbsko
  • Plečnikův stadion, Lublaň, Slovinsko

V minulosti se díky umístění na seznam 7 nejohroženějších památek Evropy podařilo zachránit například synagogu v Subotici v Srbsku. Synagoga, postavená v roce 1902, patří mezi nejvýznamnější stavby postavené v secesním stylu s prvky vycházejícími z uherského lidového umění. Po druhé světové válce ji židovská obec přestala využívat a stavba začala chátrat. V roce 2014 byla zařazena na seznam ohrožených památek a na základě odborné a mediální pomoci sdružení Europa Nostra a finanční pomoci z fondů na obnovu synagog byl její interiér restaurován a v roce 2018 byla opět zpřístupněna veřejnosti.

Nominaci zámku Jezeří předložila Asociace majitelů hradů a zámků (ZDE) za podpory správce objektu NPÚ.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

podáte rezignaci pane ministře Rakušane

Pane ministře obhajujete neobhajitelné. Po skutečnostech, které se veřejnost dozvěděla prostřednictvím MF dnes je na místě vaše rezignace. To, že policisté přišli na fakultu a šli jen do prvního patra, dál je to nezajímalo, i když už měli povědomost o tom, že hledaný je vrah, a ten se skutečně nachá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

16:07 ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři …