Na IPR Praha putuje mezinárodní cena za práci s geografickými daty

01.08.2017 18:21 | Zprávy

Institut plánování a rozvoje Prahy (IPR) získal ocenění Special Achievement in GIS 2017 (SAG 2017). Cenu uděluje společnost ESRI, největší světový dodavatel softwaru pro práci s prostorovými daty. IPR uspěl v konkurenci 300.000 dalších uživatelů.

Na IPR Praha putuje mezinárodní cena za práci s geografickými daty
Foto: iprpraha.cz
Popisek: IPR Praha - logo

„Ocenění SAG představuje skvělou příležitost, jak ukázat to nejlepší z vynikajících výsledků našich uživatelů,“ říká Jack Dangermond, zakladatel a ředitel ESRI. „Ocenění udělujeme organizacím, které používají technologie prostorových analýz, aby změnily svět k lepšímu.“ IPR získal ocenění za inovativní aplikaci technologií, sbírání dat, vizualizaci prostorových informací a průkopnickou práci s GIS (geografický informační systém) na poli městského plánování.

„Jsem na úspěch našeho datového týmu velice hrdý. Dokazuje to, že naše dlouhodobá snaha o inovativní práci s geografickými podklady a městskými daty má vysokou úroveň,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Zástupci IPR Praha převzali cenu na konferenci ESRI v kalifornském San Diegu. Konference se účastní tisíce uživatelů GIS (geografický informační systém) z celého světa. Cena je každoročně udělována několika desítkám projektů z různých zemí. Kromě zmínění ceny zaznamenal IPR Praha ještě jeden významný úspěch na poli práce s geografickými daty: příklady datových projektů institutu se objevily v letošní (každoročně vydávané) publikaci ESRI Map Book, vyzdvihující zajímavé mapy a projekty z celého světa.

IPR Praha ocenění získal za digitální podobu Metropolitního plánu. Praha dlouhodobě rozvíjí rozsáhlý geografický informační systém, který se stal základem pro územní plánování hlavního města, ale i řadu dalších agend. Právě tento systém umožnil, aby Metropolitní plán nebyl jen „papírovým“ územním plánem. Zatímco většina plánů se dnes skládá z výkresů a textové části, Metropolitní plán je digitální systém provázaných dat. To přináší řadu možností, které obvyklé „papírové“ plány nemají. Metropolitní plán má o každé části území mnohem větší množství informací, které může průběžně vyhodnocovat a na jejich základě stanovovat nejvhodnější formu regulace. Systém umožňuje i získávat okamžitou zpětnou vazbu, jaké souvislosti by měl jakýkoli zásah do územního plánu - tedy kupříkladu jak by navýšení povoleného počtu pater ovlivnilo danou lokalitu.

V neposlední řadě je však digitální podoba Metropolitního plánu skvělým východiskem pro tvorbu nejrůznějších aplikací. Územní plán by se tak díky uživatelsky příjemnému rozhraní mohl stát přístupnějším a veřejnosti srozumitelnějším dokumentem. Pro více informací o tom, jak IPR Praha pracuje s geografickými daty, můžete navštívit ZDE, Metropolitní plán si můžete prohlížet ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

16:05 Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické…