Na ekzém mast z kalísie, na štípnutí hmyzem mast z olše. Rady pro zdravou kůži v létě

25.06.2014 10:03 | Zprávy

Po celém dni stráveném venku jen v tílku je naše pleť zarudlá od slunce, na chodidlech se po celodenní chůzi v letní obuvi tvoří ztvrdlá kůže, kvůli sukním a kraťasům máme na nohách po procházce v přírodě drobné škrábance a nakonec si ze společné večeře s přáteli venku přineseme domů štípance. Zkrátka v létě je naše kůže vystavená nejrůznějším vlivům, které jí neprospívají a dráždí ji. Nic z toho nám ale náladu kazit nemusí. V tomto článku přinášíme několik rad a tipů, jak v létě kůži chránit a ošetřovat.

Na ekzém mast z kalísie, na štípnutí hmyzem mast z olše. Rady pro zdravou kůži v létě
Foto: Naděje
Popisek: Bylinné tinktury, masti olejů a výluhy společnosti Naděje

Na ekzémy nejen k moři

Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže doprovázené svěděním. Podle odhadů trpí tímto ekzémem v Česku asi desetina obyvatel. V létě hrozí v důsledku horkého počasí, pocení a vlhka zhoršení projevů tohoto onemocnění. Zlepšit stav pokožky může pobyt u moře. Ale i tam je potřeba zamezit přehřátí a co nejvíce eliminovat pocení. Kvůli velkému množství prachu není vhodné pobývat na písčitých plážích, naopak bychom měli raději vybírat ty s oblázky. Čemu by se ekzematici měli rozhodně vyhnout, je koupání se v bazénech s chlorovanou vodou. „Lidem, které trápí ekzémy, mohu doporučit mast s obsahem extraktu z kalísie pod názvem Psorikalis. Tato vytrvalá rostlina, kterou můžete pěstovat i doma v květináči, má významné fytoterapeutické vlastnosti. Zklidňuje podrážděnou a svědivou kůži a urychluje její hojení,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin, a upozorňuje, že ekzémy jsou záležitostí vnitřního prostředí organismu.

Pozor na klimatizaci

Během horkých letních dnů dopadají na naši pokožku sluneční paprsky, ovívá ji vítr a dosedá na ni prach. V interiérech je pak vystavena působení klimatizace, která představuje další zátěž. Přechody z vyhřáté ulice do klimatizovaných prostor jsou pro naši pokožku opravdová zatěžkávací zkouška. Není se čemu divit, že takto namáhaná kůže je večer podrážděná, zarudlá a může být i citlivá na omak. Úlevu nám zaručeně přinese mast z měsíčku lékařského. Díky součinnosti silic, saponinů, flavonoidů a mnoha dalších látek má příznivé terapeutické a regenerační účinky. Unavenou pokožku nejen zvláčňuje a zjemňuje, ale i posiluje. Kromě toho působí i protizánětlivě a lehce sedativně. Je možné také zkusit lopuchový olej, který má rovněž zklidňující účinek na nadměrně citlivá a podrážděná místa na kůži a navíc působí příznivě na ekzémy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

22:03 NPÚ: Razítko k 170. výročí prvního vydání knihy Babička

Razítko připomíná 170. výročí prvního vydání knihy Babička spisovatelky Boženy Němcové.