Národní divadlo: Kouzelná země

03.03.2021 14:21

Filmová premiéra a divadelní derniéra.

Národní divadlo: Kouzelná země
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo
reklama

Činohra Národního divadla uvádí od 4. března 2021 na svém webu zdarma pro všechny milovníky dobrého divadla svou aktualizovanou výpověď o stavu českých zemí – filmový přepis inscenace Kouzelná země, kterou podle románu Jáchyma Topola připravil režisér Jan Mikulášek a dramaturgyně Marta Ljubková. Filmová verze se zároveň stává divadelní derniérou inscenace.

Anketa

Který případný kandidát na prezidenta vás oslovuje nejvíc?

hlasovalo: 21452 lidí

Inscenace Kouzelná země je původně jevištní adaptací Topola románu Noční práce, jenž evokuje přízračný svět české pohraniční vesnice v čase přelomové dějinné události – okupace ČSSR vojsky zemí Varšavské smlouvy. Bratři Ondra a Malej jsou sem „uklizeni“ svým otcem, který má blíže neurčené tajné poslání a nemůže se o kluky starat. Ti se tak stávají jakýmsi majetkem vesnice a zároveň kanálem, jímž protéká zjitřená kolektivní paměť. Na ploše několika srpnových dnů, kterými nás Topol svým jedinečným obrazivým stylem provádí, jako bychom se ocitli v sousedství všeho podstatného, čím mohla typická česká vesnice projít – válka, odsun, ale také hony na čarodějnice, pogromy, masopustní orgie.

V Topolově knize se protíná historie a bezčasí ve znepokojivém, nervy drásajícím tanci, což je ladění více než podobné tomu, v němž už rok žijeme – hra se svým nynějším kontextem vlastně neustále aktualizuje. Přitom složitou prózu, jejíž vypravěč (snad vlivem pookupačního stresu) je nestálý a neustále se mění, vůbec nebylo snadné na divadle uvést. Režisér Jan Mikulášek látku nejprve odmítl, pak ho ale začala provokovat a vrátil se k ní. Jak přiznala dramaturgyně Marta Ljubková, volba nesnadného a atypického textu nebyla náhodná, jelikož inscenátorům šlo právě o to zjistit, „jestli existuje klíč, díky němuž by se z takto komplikované prózy stalo kompaktní divadlo“.

To se snad podařilo, protože ohlasy oceňovaly, že jde o grandiózní obrazové představení, evokující atmosféru filmové poetiky šedesátých let. Jeviště prý působilo jako širokoúhlé plátno kina, jež poskytlo prostor pro předvedení nelichotivé vize české povahy. Takto vnímaný tvar se proto samozřejmě hlásil o zachycení filmovou kamerou. K nové podobně Kouzelné země dodejme, že stejně jako v případě předešlé filmové premiéry podle inscenace, kterou Činohra Národního divadla dlouhodobě měla na repertoáru, inscenace Za krásu, se také v tomto případě jedná nikoli o záznam, nýbrž o skutečný přenos divadelního díla do jiného média – inscenovaného filmu. Také tentokrát došlo oproti jevištnímu tvaru k režijním úpravám tak, aby výsledek mohl být zachycen co nejlépe a nejdetailněji. Aby ještě lépe korespondoval se slovy Marty Ljubkové: „Byl to zázrak, když se strašně dobré literární slovo změnilo v dobře komunikující jevištní tvar.“

Sloganem Kouzelné země při její premiéře v únoru před dvěma lety byla věta, jež se v průběhu uplynulých měsíců ukázala nejen trvale platnou, nýbrž prorockou. A tak neváhejte a sledujte ve výjimečné kvalitě „Příběh země, v níž je možné úplně všechno…“

Podcast Kouzelné země
K inscenaci Kouzelná země si též lze poslechnout jednu z epizod podcastu Národního divadla, v níž se od dramaturgyně Marty Ljubkové o vzniku inscenace i úmyslech inscenátorů zájemci dozvědí více ZDE.

Program Kouzelné země
Zájemci o knižní program k inscenaci si jej stále mohou koupit v e-shopu Národního divadla ZDE.

Jáchym Topol / KOUZELNÁ ZEMĚ

Osoby a obsazení:
Stará Johanna Tesařová
Irena Lucie Juřičková
Maminka Tereza Vilišová
Zuza Jindřiška Dudziaková
Polka David Prachař
Líman Matyáš Řezníček
Fízl Pavel Batěk
Bohadlo Filip Kaňkovský
Frída Robert Mikluš j. h.
Karel Václav Vašák j. h.
Tatínek Martin Dědoch j. h.
Ondra Oskar Hes  j. h.
Standa Jan Nedbal j. h.
Renata Karin Bílíková j. h.
Vendula Veronika Lapková j. h.
Malej Mikuláš Převrátil (dětská role)

Tvůrci divadelní inscenace:

Dramatizace: Jan Mikulášek, Marta Ljubková
Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Marta Ljubková, Jan Tošovský
Scéna: Marek Cpin
Kostýmy: Kateřina Štefková
Světelný design: Ondřej Kyncl

Tvůrci filmové inscenace:

Režie filmového záznamu: Jan Mikulášek
Kamera: Jakub Jelen
Střih: Alan Sýs
Mix zvuku: Petr Sýs

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Brandýs nad Labem: Návštěvu ordinace neodkládejte

8:24 Nemocnice Brandýs nad Labem: Návštěvu ordinace neodkládejte

Lékaři doporučují nečekat s návštěvou ordinace, až skončí mimořádná opatření. Čekací lhůty pak mohou…