Národní galerie: Veletržní palác ovládnou ženy

10.02.2018 21:23

Národní galerie v Praze zahájí výstavní sezónu ve Veletržním paláci pěticí nových výstav. Hlavní roli budou letos hrát dvě významné umělkyně z Německa a Rakouska. Katharina Grosse vystřídá ve Velké dvoraně Aj Wej-weje s na míru připravenou instalací Zázračný obraz, první patro představí rozsáhlou retrospektivu Marii Lassnig, připravenou ve spolupráci s Tate Liverpool.

Národní galerie: Veletržní palác ovládnou ženy
Foto: prague.eu
Popisek: Sídlo Národní galerie v Praze

„První polovinu letošního roku věnujeme ve Veletržním paláci dvěma význačným osobnostem světového umění. Na podzim se pak v souvislosti s výročím založení Československa zaměříme na sbírky Národní galerie představené v nové koncepci od roku 1918 do současnosti. Letošní Grand Opening proběhne 15. února a vedle pětice výstav v čele s Katharinou Grosse a Mariou Lassnig se mohou návštěvníci těšit i na koncert Kataríny Málikové, vycházející hvězdy slovenské alternativní scény,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Katharina Grosse: Zázračný obraz

Velká dvorana Veletržního paláce se pod taktovkou německé umělkyně Kathariny Grosse (1961) promění ve zcela nový prostor. Po Aj Wej-wejově instalaci Zákon cesty se jedná již o druhý projekt, kdy významná osobnost současného umění připravila nové dílo přímo pro Prahu a pro prostor, který několik let hostil Muchovu Slovanskou epopej.

„Katharina Grosse připravila pro Národní galerii velkorozměrnou malířskou instalaci Zázračný obraz, která radikálně redefinuje malbu a reaguje přímo na prostor Velké dvorany. V 90. letech přestala umělkyně používat štětce a pracuje skoro výhradně s průmyslovými pistolemi, s jejichž pomocí rozprašuje jasné barvy prakticky po jakémkoli povrchu,“popisuje kurátor výstavy Adam Budak. Pro Grosse je rovněž typické prolínání galerijního a veřejného prostoru – její pražská výstava tak z Velké dvorany prostoupí do prostoru kavárny a dokonce i ven před samotný Veletržní palác.

Maria Lassnig 1919–2014

Vůbec poprvé bude v Česku představena rozsáhlá výstava jedné z nejvýznamnějších umělkyň 20. a 21. století Marii Lassnig (1919–2014), která vznikla ve spolupráci s Tate Liverpool. Ve své tvorbě se rakouská umělkyně věnovala zejména zkoumání lidského těla a sebeprezentaci.

„Maria Lassnig významně ovlivnila vývoj malířství posledních desetiletí a spolu s Louise Bourgeois, Agnes Martin a Joan Mitchell je považovaná za jednu z nejdůležitějších umělkyň 20. století, jež se staly průkopnicemi ženské emancipace v uměleckém světě dominovaném muži,“ doplňuje Adam Budak.

Retrospektiva představí přes pět desítek velkorozměrných obrazů, kreseb i soch a pokryje tak více než sedm desetiletí trvající kariéru umělkyně. Na výstavu tradičních formátů v prvním patře navazuje další kapitola cyklu Moving Image Department, která představí Marii Lassnig také jako experimentální filmařku společně s dílem Lukáše Karbuse (1981), který na její tvorbu reaguje v monumentálním dvoudílném akvarelu.

Pravidelný cyklus současného umění, projekt Introducing, představí tentokrát španělskou umělkyni Patricii Dauder(1973) a její výstavu Povrch. Prostor Poetry Passage ve foyer Veletržního paláce uvede obrazovou poezii Radka Brousila (1980) a video belgického umělce Johana Grimonpreze (1962).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

22:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vítězství v soutěži Úřednický čin roku

Ministerstvo spravedlnosti gratuluje týmu z odboru strategie a koncepce justice, který získal presti…