Vrcholným dílem německého astronoma, matematika, kartografa a nakladatele Petra Apiana (1495-1552) je Astronomicum Caesareum, vydané jeho tiskařskou dílnou v Inglostadtu v roce 1540. Odhaduje se, že existuje kolem stovky dochovaných exemplářů a že je to podstatná část původního nákladu. Tato nádherná ručně kolorovaná kniha (každý kus je, díky různým barvám kolorování, originálem) je považována za nejkrásnější astronomickou publikaci. V roce 1967 vyšla v Lipsku její faksimile v nákladu 750 kusů, z nichž prvních 200 bylo očíslovaných a barevných.
Národní knihovna vlastní dva exempláře původního tisku z roku 1540 a lipské faksimile s číslem 173.
Petr Apian chtěl svým názorným dílem přiblížit astronomii a použil k tomu svá názorná vícevrstvá otáčecí zobrazení místo složitých výpočtů a tabulek. Astronomie byla v té době neúnosně matematicky složitá, neboť vycházela z představy, že středem vesmíru je Země, a tento mylný geocentrický předpoklad výpočty nesmírně komplikoval. V té době už měl Mikuláš Koperník (1473-1543) propočítaný svůj model heliocentrický, který ale vyšel tiskem jako Nicolai Copernici Torinensis de revolutionibus orbium coelestium Libri VI. až v roce 1543.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva