Ne naším jménem: Na Pražském hradě se uskuteční happening u příležitosti 70 let od palestinské Nakby

24.04.2018 17:47

Kreativní happening se koná ve středu 25. dubna 2018 od 17:30 na Hradčanském náměstí v Praze.

Ne naším jménem: Na Pražském hradě se uskuteční happening u příležitosti 70 let od palestinské Nakby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Zatímco se bude až 1200 pozvaných hostů na Pražském hradě pod záštitou prezidenta Miloše Zemana radovat ze vzniku Izraele, proběhne před Hradem kreativní happening pod taktovkou divadelního dramatika Romana Sikory.

„Známý izraelský urbanista Ben Gurion nás krok za krokem provede řešením problematiky bytové nouze a úspěchy politiky kreativního osidlování zdánlivě obydlených nemovitostí, kde by se i Česká republika mohla v mnohém inspirovat,“ uvádí ke scénáři happeningu jeho autor Roman Sikora.

Akce reaguje na oslavu vzniku Izraele pořádanou izraelskou ambasádou pod bezprecedentní záštitou českého prezidenta právě v prostorách Pražského hradu. Iniciátoři happeningu se tímto ohrazují proti zcela nekritickému přístupu České republiky vůči Izraeli, který dennodenně porušuje mezinárodní právo a lidská práva původního palestinského obyvatelstva.

Jen v posledních dnech zastřelila izraelská armáda při neozbrojených demonstracích několik desítek palestinských civilistů, včetně dětí, a téměř dva tisíce jich zranila. Při těchto útocích na civilisty jsou přitom armádou testovány nové zbraňové systémy. Toto násilí ze strany Izraele jednoznačně odsoudila jak OSN, tak lidskoprávní organizace Human Rights Watch, Amnesty International a řada dalších. Izraelská organizace B’Tselem přímo vyzvala izraelské vojáky, aby neuposlechli rozkazu střílet do neozbrojených civilistů.

„Desítky let trvající okupace upírá palestinským obyvatelům v rozporu s Ženevskými konvencemi základní občanská a lidská práva. Nekončící zábor palestinské půdy, vytváření nerovných právních podmínek a bránění Palestincům v úsilí po sebeurčení vede k politice rasismu a apartheidu,“ uvádí za svolavatele akce Jana Ridvanová z iniciativy Ne naším jménem.

Spoluorganizátor akce Zdeněk Jehlička ze stejné iniciativy dodává: „Rozhodně není co slavit. Odmítáme dvojí metr při přehlížení porušování práv Palestinců a nepřejeme si, aby se na tomto porušování podílela i Česká republika. Izrael pro nás není, ani nemůže být oporou, natož inspirací, jak se nás snaží přesvědčit prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.“

Středeční happening před Pražským hradem je jednou z akcí v rámci kampaně „70 let Izraele, 70 let etnického čištění Palestiny“, ve kterém chtějí občanské iniciativy upozornit, že Izrael začal s vyháněním původního palestinského obyvatelstva ještě před vyhlášením státu a pokračuje v něm dodnes.

Akci pořádá Ne naším jménem – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě ve spolupráci s Koordinační skupinou za Jeruzalém a Palestinským klubem v ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

22:08 Turistický spolek Lipenska: Cimrman se vrací do Frymburku, břeh Lipna ozdobí jeho busta

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit busta nebo jiná hmotná, umělecky cenná připomínka na p…