Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval hospodaření příspěvkových organizací Ministerstva kultury

18.07.2022 10:23 | Tisková zpráva

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na hospodaření příspěvkových organizací Ministerstva kultury – Národní galerie v Praze (NG) a Uměleckoprůmyslového musea v Praze (UPM) – v letech 2018 až 2020. Zásadní problémy se týkaly Národní galerie a jejích veřejných zakázek i samotného hospodaření.

Nejvyšší kontrolní úřad zkontroloval hospodaření příspěvkových organizací Ministerstva kultury
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

NG například ignorovala zadávací řízení při výběru dodavatelů na právní, realitní nebo úklidové služby, obcházela zákon o registru smluv a postupovala netransparentně, když zadala svému generálnímu řediteli zakázku za 1,1 milionu korun napřímo (bez otevřené soutěže). Řadu z popsaných pochybení vyhodnotil NKÚ jako podezření na porušení rozpočtové kázně. Oproti Národní galerii byly u UPM zjištěny méně zásadní nedostatky.

Přestože měla NG vlastní právní oddělení, najala si tři externí společnosti, které za právní oddělení vykonávaly jeho agendu. NG s externisty uzavřela sedm smluv, aniž by se předtím konalo výběrové řízení. V letech 2018 až 2020 NG za tyto služby zaplatila 6,7 mil. Kč. Protože galerie porušila zákon o registru smluv (neuvedla povinné údaje a pozměnila účinnost smlouvy), byly tři ze sedmi smluv navíc neplatné. NG přesto na jejich základě zaplatila 4,5 mil. Kč. Jednomu z dodavatelů právních služeb NG platila odměnu i v měsících, kdy neposkytoval žádné služby. U další smlouvy zvýšila NG dvěma dodatky odměnu z 1,5 mil. Kč na 2,6 mil. Kč, aby nakonec vyplatila ještě o 373 tisíc korun (vše včetně DPH) více, než oba dodatky stanovovaly.

Také realitní služby poskytovaly Národní galerii tři různé firmy. Smlouvy v celkové hodnotě 2,4 mil. Kč s nimi galerie uzavřela rovněž bez výběrového řízení. I v tomto případě NG necelý půlrok po podpisu smlouvy zvýšila dodatkem cenu z původních 1,2 mil. Kč na dva miliony korun. S další realitní kanceláří uzavřela NG v jeden den tři smlouvy za celkem 145 tisíc korun, přičemž jednotlivé smlouvy nepřekročily hodnotu 50 tisíc korun. Tím se galerie vyhnula povinnosti zveřejnit smlouvy v registru smluv a obcházela tak zákon o registru smluv. Stejně postupovala i s třetím dodavatelem, se kterým během dvou dnů uzavřela pět smluv pod 50 tisíc korun. Výsledná částka přitom přesáhla 239 tisíc korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

kontrola , kultura , legislativa , MK , NG , NKÚ , veřejná zakázka , TZ

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

11:14 ČEZ: Třeboradický „kotel poslední záchrany“ výrobcem teplé vody pro Prahu

Velkou proměnou prochází v současné době výrobní technologie v Areálu Třeboradice, a.s., ze Skupiny …