Někdejší elitní rozvědčík Miroslav Polreich představuje svou novou knihu Špioni v diplomacii

27.11.2016 12:33

Miroslav Polreich, bývalý rozvědčík zpravodajské služby a reformní komunista, který byl v roce 1969 zbaven funkce a pracoval v disentu, po roce 1989 pak působil jako ředitel bezpečnostního odboru MZV, pokřtí novou knihu Špioni v diplomacii s podtitulem Česká stopa při řešení krizových situací v mezinárodní politice ve středu 30. listopadu.

Někdejší elitní rozvědčík Miroslav Polreich představuje svou novou knihu Špioni v diplomacii
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Miroslav Polreich

Kniha se zabývá podstatou, významem a činností zpravodajských služeb. Unikátně popisuje jejich vzájemný vztah a obsahové priority na řadě operativních případů při řešení mezinárodně politických, zvláště krizových situací. Je ojedinělým svědectvím o významných politických událostech s prognózou jejich dalšího vývoje. Rozkrývá pozadí rozhodujících diplomatických postupů a poskytuje konkrétní rozbor současných politických podmínek USA, Ruska, Číny a jejich zahraničně politických priorit a vzájemné závislosti při jejich řešení.

Miroslav Polreich zná problematiku dokonale. Po absolutoriu Fakulty mezinárodních vztahů UK pracoval totiž v letech 1955-69 ve zpravodajské službě, a to na zastupitelském úřadě ve Washingtonu a misi při OSN. Aktivně se účastnil vyjednávání v případě izraelské šestidenní války v roce 1967 a vietnamské války v letech 1967-68.

Křest knihy a setkání s autorem

Setkání a křest se koná ve středu 30.11.2016 v 17.00 hodin ve Slovenském domě (Soukenická 3, Praha 1-Staré město). Pořádá ho  Slovenský dům v Praze, Asociace nezávislých médií a Salon kritického myšlení.

Diskusi s Miroslavem Polreichem moderují Jan Schneider a Petr Žantovský. Nakladatelství Brana poskytne při příležitosti uvedení knihy přítomným zájemcům zakoupení publikace s mimořádnou slevou.

Kdo je JUDr. Miroslav Polreich

Narozen v roce 1931 v Havlíčkově Brodě. Absolvoval Fakultu mezinárodních vztahů UK (děkanem prof. Jiří Hájek). Pracoval ve zpravodajské službě (1955-69), kam přešli všichni absolventi fakulty, na zastupitelském úřadě ve Washingtonu (1957-61) a misi při OSN (1964-69). Aktivně se účastnil vyjednávání v případě šestidenní války v roce 1967 a vietnamské války v letech 1967-68. V době okupace v roce 1968 byl aktivní v Radě bezpečnosti OSN.

Po návratu do Československa byl dva roky bez zaměstnání, poté mimo obor. V samizdatu publikoval „životopis Brzezinského" z hlediska jeho filozofického vztahu ke komunismu a dále studii o americko-čínských vztazích.

Po roce 1989 se vrátil na MZV, kde byl ředitelem bezpečnostního odboru a zajišťoval likvidaci zpravodajských a kontrarozvědných pracovníků v zahraničí a jejich odchod z ministerstva. V letech 1991-92 vedl čs. delegaci jako československý velvyslanec pro kontrolu odzbrojení při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) ve Vídni. V roce 1992 člen mise OBSE v Kosovu. Byl požádán kosovským představitelem Ibrahimem Rugovou a Srby o tajná zprostředkování dohody k předejití konfliktu. Jednání nebylo úspěšné pro negativní postoj prezidenta Havla, stejně jako další snahy o jednání v letech 1995 - 98.

Po odchodu Jiřího Dienstbiera odešel rovněž z MZV a věnoval se přednáškové činnosti (většinou v USA) m.j. i na National Defence University ve Washingtonu. Dnes působí jako nezávislý zahraničně politický analytik, přednáší na vysoké škole. Publikuje rozbory s bezpečnostní problematikou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

22:08 Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

Vláda Andreje Babiše rozhodla na jednání v pondělí 18. listopadu 2019, že Parlamentu navrhne schváli…