První gama nůž, který stál sto milionů korun a který Nemocnici Na Homolce propůjčila Nadace Charty 77, byl v pořadí třicátý sedmý ve světě a teprve osmý v Evropě. „První prototyp gama nože byl instalován v roce 1968 ve Stockholmu. Po něm následovaly ojedinělé instalace v Buenos Aires a v Sheffieldu v Anglii, ale průlomová byla až instalace v Pittsburghu v roce 1987. O tu se zasloužil profesor L. Dade Lunsford, který musel překonat mnoho administrativních překážek, aby mu schválili přístroj, který pracuje se zářením. Tím, že otevřel cestu gama noži do Spojených států, otevřel ji do celého světa. Teprve Američani dokázali metodu náležitě prezentovat a adekvátně analyzovat. Udělali jí celosvětovou propagaci a nastartovali o ni zájem. A my jsme byli hned v té první vlně instalací, ve kterých se pokračuje až do dnešních dnů. Dnes je těchto přístrojů na světě více než tři sta a počet operací přesáhl celosvětově jeden milion,“ říká doc. MUDr. Roman Liščák, CSc., primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce. Ten původní gama nůž dnes už na Homolce není. V roce 2009 byl vyměněn za modernější model Perfexion.
Češi mají nejvytíženější gama nůž na světě
Za 25 let léčby Leksellovým gama nožem bylo na Homolce provedeno více než 18 500 operací, což je počet nejvyšší na světě. 10 256 zákroků bylo vykonáno na tom prvním, porevolučním zařízení, jehož pořízení provázely obavy, zda je taková investice racionální. Ukázalo se však, že léčba gama nožem se vyplácí. Žádný jiný gama nůž dané konstrukce na celém světě neléčil více pacientů než ten u nás. „Před výměnou gama nože v roce 2009 jsme léčili kolem 800 pacientů ročně. Nový typ Perfexion nám umožnil tento počet okamžitě zvýšit o 200, takže poslední dekádu léčíme kolem tisíce pacientů ročně. Celosvětový průměr je přitom kolem 300 pacientů ročně,“ vysvětluje Liščák. „Náš gama nůž má ale ještě jeden světový primát, a to ten, že nikde neplatí pojišťovny za radiochirurgickou léčbu méně než v České republice,“ dodává.
Léčba Leksellovým gama nožem patří mezi tzv. neinvazivní chirurgické metody, které nevyžadují otevřený chirurgický průnik do organizmu. Radiační neurochirurgové na Homolce používají gama nůž k léčbě nitrolebních nádorů a cévních malformací (vrozených anomálií mozkových cév) a k ovlivnění některých funkčních onemocnění centrální nervové soustavy – nejčastěji k odstranění bolesti trojklaného nervu. Ve spolupráce s očními lékaři léčí pomocí gama nože také některá oční onemocnění, nejčastěji oční nádory.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva