Petr Pavel 20. května „naznačil“, že při sestavování vlády a jmenování ministrů bude přihlížet, jak dotyční budou „držet probruselskou linii“. Co tomu, jako ústavní právník, říkáte?
Hlavní je, co říká nadústavní Listina, a to v druhém oddílu hlavy druhé o politických právech. Konkrétně v čl. 21, odst. 1: „Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců.“ Takže jsou to občané, kteří svojí volbou určují, koho po volbách prezident „designuje“ za premiéra. Ústava v čl. 62, písm. a) totiž neříká, že má prezident pravomoc určit premiérem, potažmo ministrem toho, kdo jej napadne, resp. jej „vykádruje“. Autoritativní výklad obsahu Ústavy přísluší v souvislosti s posuzováním souladu běžného zákona s jejím obsahem jen Ústavnímu soudu ČR. Nikoli orgánu moci výkonné, jakým je podle hlavy třetí Ústavy prezident republiky. Podle ní není hlava státu ústavně odpovědná, a proto jsou její pravomoci, uvedené jen ve dvou článcích 62 a 63, pouze formální. Dokonce natolik, že pravomoci uvedené v čl.63 nemůže vůbec uplatnit bez souhlasu premiéra, potažmo jím určeného ministra.
Nicméně, Petr Pavel tvrdí, že na cosi takového má právo, jelikož byl zvolen přímo lidem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta