„Stárnutí a opotřebení páteřních struktur si bohužel leckdy urychlujeme sami svým životním stylem,“ říká páteřní chirurg MUDr. Jiří Chrobok z Neurochirurgického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce. Nejde jen o to, že spoustu času sedíme či stojíme na místě. Páteři neprospívá ani nárazová nadměrná fyzická zátěž.
Statistiky České spondylochirurgické společnosti ukazují, že se u nás za posledních deset let téměř zdvojnásobil počet veškerých operací páteře. A doktor Chrobok odhaduje, že nárůst operačních výkonů, řešících degenerativní změny na páteři, bude ještě stoupat: „Struktury páteře, hlavně meziobratlové ploténky a páteřní kloubky, stárnou jednak samovolně s věkem, ale do značné míry k tomu přispívá i současný životní styl.“
Na bolestech zad se podepisuje změna pracovního tempa i struktury vykonávané práce a samozřejmě nedostatečná relaxace. Lidé páteř nadměrně zatěžují tím, že denně dlouhé hodiny sedí u počítače nebo postávají na místě a vůbec nesportují. Pokud se ke sportu odhodlají, nebývá to častá, průběžná pohybová aktivita, ale nárazová záležitost. „Jestliže se člověk, který jinak jen sedí či kousek popojde k autu, vypraví jednou, dvakrát týdně do posilovny a tam cvičí hned s maximální zátěží, je to špatně. Stejně tak nejsou dobré nepřirozené rotační pohyby například při prestižních sportech jako je golf či tenis, do nichž se teď lidé mnohdy bez předběžné fyzické přípravy pouštějí,“ varuje doktor Chrobok.
Svaly a vazy toto nějak zvládnou. Kosti a plotýnky páteře ovšem ne. Lidé takto dříve nežili, páteř, která je hlavním nosným pilířem těla, zatěžovali průběžně každý den. Když ji nyní nárazově občas přetíží zvedáním činek nebo odpalováním míčků, vznikají v meziobratlových ploténkách mikrotraumata. Tím se předčasně urychlují degenerativní změny nosných páteřních struktur. Postiženi bývají obvykle lidé ve věku 30 až 60 let, kolem 45. narozenin se potíže projeví nejčastěji.
Degenerativní změny mohou vyústit v posun obratlů, výhřez meziobratlové ploténky nebo zbytnění kloubků, které způsobí zúžení páteřního kanálu. To všechno může být příčinou útlaku nervových kořenů, vybíhajících z míchy, vedoucí páteřním kanálem. Výsledkem jsou bolesti v zádech, často provázené bolestmi v končetinách, ale i v dalších částech těla podle toho, v které části páteře degenerativní změny probíhají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva