Nemocnice Pardubického kraje: Ze studentů se na hodinu stali starci

28.05.2018 11:39 | Zprávy

Ztrácíte někdy trpělivost při čekání na seniora, který přechází pomalým krokem silnici, zabere mu dlouhé desítky vteřin, než vystoupí z autobusu nebo vás zdržuje u pokladny v supermarketu? Jen těžko si lze představit, jaké má člověk v sedmdesáti, osmdesáti letech pohybové schopnosti a kolik úsilí musí vynaložit, aby zvládl běžné činnosti.

Nemocnice Pardubického kraje: Ze studentů se na hodinu stali starci
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubická nemocnice

Proto jsme nechali studenty svitavské střední zdravotnické školy, aby si prostřednictvím speciálního „oblečku stáří“ vyzkoušeli, jaké to je být seniorem, a lépe porozuměli potřebám pacientů, o které budou později v nemocnicích pečovat.

„Připravili jsme školení s využitím zážitkové metody, která podporuje rozvoj osobních dispozic studentů i zdravotníků z přímé zkušenosti, což posiluje jejich schopnost empatie k pacientům. V rámci programu Přátelská nemocnice jsme zorganizovali několik vzdělávacích akcí, které jsou vždy ušity na míru dané cílové skupině,“ uvedla Markéta Nemšovská, vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje a zároveň manažerka programu Přátelská nemocnice. Právě cílem programu Přátelská nemocnice, pod který spadají aktivity směřující ke zlepšení firemní kultury, vzájemné slušnosti a vnitřního prostředí nemocnic pro pacienty i zdravotníky, je podpora vzájemného pochopení mezi pečujícím personálem a pacienty ve všech krajských nemocnicích.

Vzhledem k demografickému vývoji obyvatelstva je nutné seznamovat mladé lidi se stářím a tím, co s sebou přináší. Ani studenti zdravotnických oborů, kteří přicházejí do nemocnic na praxi, často nemají o péči o seniora reálné představy. Roli školitelky studentů SZŠ Svitavy se tak ujala Marcela Marková, zdravotní sestra se specializovanou způsobilostí v oboru geriatrie a gerontologie, která pracuje v léčebně dlouhodobě nemocných ve Svitavské nemocnici. Školením, které zahrnovalo krátkou teoretickou přednášku a praktickou část s nácvikem různých běžných činností ve speciálním oblečku omezujícím pohyb a orientaci, postupně prošly během dubna a května třídy 2. a 3. ročníků zdravotnických asistentů, masérů a večerních studentů. „Je to takřka jediný způsob, jak si mladý člověk může na vlastní kůži vyzkoušet roli seniora a náročnost běžných denních aktivit pro člověka s omezenou pohyblivostí a sílou,“ vysvětlila Marcela Marková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli

První letošní vypouštění karasů obecných v režii Zoo Praha proběhlo dnes v pražské Michli. Do retenč…