Nový informační systém evidence památek ČR a zpřístupnění digitalizované dokumentace ze sbírek NPÚ

28.11.2015 15:43 | Zprávy

Právě v těchto dnech ukončuje Národní památkový ústav dva projekty, jejichž cílem je usnadnit širokému spektru zájemců o památky a památkovou péči přístup k informacím. Podařilo se to díky finanční spoluúčasti Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného operačního programu, výzvy č. 17 Projekty eGovernmentu.

Nový informační systém evidence památek ČR a zpřístupnění digitalizované dokumentace ze sbírek NPÚ
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

„Za pouhý rok jsme dokázali realizovat dva velmi náročné projekty, které posunou NPÚ o velký krok vpřed. Právě spouštěný nový informační systém památkové péče Památkový katalog nabídne zájemcům moderní komplexní přehled informací o památkách i dalších zajímavých objektech v naší republice. Uživatel na jednom místě získá nejen dosud uváděné základní informace o památce, ale také fotografie a popisné údaje. Postupně zde bude nalézat i skeny starých fotografií a historických dokumentů, jež jsou výsledkem druhého projektu – Digitalizace fondů NPÚ. V jeho rámci jsme digitalizovali více než milion dokumentů a fotografií ze sbírek NPÚ a postupně je budeme na našem webu zpřístupňovat veřejnosti i spolupracujícím organizacím. Projekt také umožnil vytvoření dvou nových vysoce specializovaných digitalizačních pracovišť, na nichž budeme již vlastními silami pokračovat v digitalizaci těch nejcennějších částí našich fondů – historické plánové a grafické dokumentace a skleněných negativů,“ vysvětlila ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Digitalizace fondů NPÚ

Projekt s dotací ve výši 17 863 300 Kč umožní NPÚ převedení statisíců listin, historických fotografií, plánů a dalších typů dokumentů do digitální podoby. V první části byla digitalizována dokumentace Ústředního seznamu kulturních památek (evidence kulturního dědictví české republiky – evidenční listy památek včetně fotografií, související listinné dokumenty, původní státní seznamy kulturních památek atd.). Výstup projektu, tj. digitální podoba dokumentů, bude postupně zpřístupňován prostřednictvím webu NPÚ během tzv. provozní fáze projektu, tedy v následujících pěti letech.

Sbírky, depozitáře a spisovny Národního památkového ústavu uchovávají velké množství historických fotografií, plánů a cenných dokumentů, shromažďovaných systematicky po celou dobu existence ústavu, resp. jeho předchůdců, tedy téměř sto let. Například fotoarchiv Národního památkového ústavu obsahuje téměř milion fotografií včetně 70 tisíc cenných skleněných negativů (některé pocházejí z konce 19. století), tisíců negativů a diapozitivů. Sbírky NPÚ však opatrují také plány, staré tisky, matrice a polní náčrtky – a mezi nimi nesmírně vzácné historické unikáty. Fyzický stav dokumentů se však postupem času zhoršuje a pro zachování informací, které obsahují, je potřebné tyto fondy postupně digitalizovat. Projekt tak vedle on-line zpřístupnění informací umožní i jejich uchování v neměněné kvalitě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

22:08 Správa jeskyní: Sochařská výstava v Zbrašovských jeskyních

Tvorbu čtyř sochařů a tří sochařek představuje tradiční letní výstava ve Zbrašovských aragonitových …