Ocenění v soutěži České hlavičky získal za elektromagnetický urychlovač student ČVUT

16.11.2016 15:14

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Vojtěch Zethner obdržel na slavnostním vyhlášení 10. ročníku soutěže České hlavičky, které proběhlo 15. listopadu v Brně, ocenění v kategorii Futura za prototyp elektromagnetického urychlovače.

Ocenění v soutěži České hlavičky získal za elektromagnetický urychlovač student ČVUT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Nové technické zařízení je schopno urychlovat ocelové projektily. V přístroji, který se dá využít například při testování materiálů v extrémních podmínkách, nebo při případném kosmickém výzkumu vystřelování družic na orbitu, jsou obsaženy jak silnoproudé obvody, tak slaboproudá zařízení, jako časovače a optické oddělovače.

Elektromagnetický urychlovač využívá ke své funkci princip sekvenčního řízení elektromagnetů. Tento způsob urychlování ocelového projektilu je trochu netradiční a inovativní, protože se pro podobné aplikace většinou využívá pouze jedna urychlovací cívka.

Vojtěch Zethner ke svému ocenění říká: „Jsem rád, že jsem se do soutěže přihlásil. Byla to pro mě velice zajímavá a přínosná zkušenost. Urychlovač jsem začal sestavovat už na své střední škole v Panské ulici v Praze. Tam jsem získal obrovskou oporu pedagogů, kterým bych tímto chtěl poděkovat.“ A dodává: „Chápu, že se někomu může urychlovač zdát jako dílo z oblasti sci-fi, ale já jsem se díky tomuto projektu naučil spojovat teorii s praxí, což byla výborná příprava na studium na vysoké škole.“

K úspěchu Vojtěcha Zethnera se vyjádřil i děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, prof. Pavel Ripka: „Samotné zařízení a jeho technické řešení mě doopravdy nadchlo. Jsem rád, že i nejmladší generace našich studentů umí vytvářet nové přístroje a navrhovat u nich vlastní, nekonvenční, řešení.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …