Pardubický kraj: Těžba manganu může do regionu přinést až čtyři sta pracovních míst

18.03.2023 9:50 | Tisková zpráva

Radní Pardubického kraje pro venkov, zemědělství a životní prostředí Miroslav Krčil se společně s vedením obcí Chvaletice, Trnávka a velvyslankyní Kanady v ČR Ayeshou Patricii Rekhi setkal se zástupci kanadské firmy Euro Manganese.

Pardubický kraj: Těžba manganu může do regionu přinést až čtyři sta pracovních míst
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

Jejich dceřiná společnost Mangan Chvaletice se chystá zahájit těžbu manganu z chvaletických odkališť, která zde zůstala po těžbě pyritu. Jde o největší zdroj manganu na území Evropské unie a má potenciál nahradit až třetinu spotřeby manganu pro výrobu baterií na evropském trhu.

„Společnost Mangan Chvaletice zde plánuje vytěžit miliony tun manganu. Celý projekt má samozřejmě ekonomický potenciál. Z pohledu Pardubického kraje ovšem vnímám především možný významný přínos v oblasti zlepšení životního prostředí a pozitivní dopad do ekologie území regionu. Odtěžením bývalých odkališť ve Chvaleticích a Trnávce dojde totiž k zamezení úniku nebezpečných látek do Labe, ke kterému nyní dochází. Při těžbě ložisek bude docházet i k průběžné rekultivaci celého území. Druhým důležitým aspektem je podle mého názoru i dopad na pracovní trh. Projekt počítá podle informací investora se vznikem až 400 nových pracovních míst,“ uvedl radní Miroslav Krčil.

Největším producentem manganu je Jihoafrická republika, kde se vyskytuje asi 80 procent světových zásob. Kromě JAR se mangan hojně těží také v Austrálii, Číně nebo Ghaně. Ložisko ve Chvaleticích by mělo velký význam především pro evropský trh.

„Kanadský podnik už má předběžně sjednané kontrakty s výrobci baterií, po kterých v současnosti roste poptávka. S výzkumy v rámci projektu na těžbu manganu začala společnost v roce 2015. Její zástupci nám představili, jak od této doby v projektu postoupili a předvedli nám technologie pro pilotní výrobu,“ dodal Miroslav Krčil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

22:28 HZS ČR: Přivítali jsme zahraniční delegaci ze Saska a Bavorska

Ve dnech 25.7 a 26. 7. se v budově GŘ HZS ČR uskutečnilo pracovní jednání se zástupci Saska a Bavors…