Pardubický kraj je průkopníkem v transformaci péče o ohrožené děti

12.11.2018 18:06

V Dětském centru Veská se uskutečnilo jednání, jehož cílem bylo seznámit zástupce státu s průběhem transformace péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji a dále pak debatovat o budoucnosti zdravotnických služeb v rámci dětských center.

Pardubický kraj je průkopníkem v transformaci péče o ohrožené děti
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

Za Pardubický kraj se jednání zúčastnili radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr a radní pro oblast sociálních věcí Pavel Šotola. Pozvání na setkání přijali náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová, náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Jana Hanzlíková či poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová, která ve fázi přípravy nad jednáním převzala záštitu.

„Na jedné straně jsme společně se Zlínským krajem vůbec prvním regionem v republice, který spustil pilotní projekt, jehož cílem je, aby se co nejvíce dětí dostávalo z našich pobytových či ústavních zařízení do péče rodinného typu. Na druhé straně jsme chtěli představitelky obou gesčních ministerstev i Parlamentu ČR hlavně seznámit s významem zdravotnických služeb v rámci dětských center, které bohužel nejsou hrazeny ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění, ale převážně krajským rozpočtem, což je od počátku systémová chyba na straně státu,“ uvedl krajský radní Ladislav Valtr, který požádal přítomné zástupce státu o maximální oporu a iniciaci potřebné úpravy legislativy, potažmo praxe zdravotních pojišťoven.

Již první změny v systému péče o ohrožené děti v Pardubickém kraji ukazují, že pokud je péče poskytována v běžném prostředí, tedy v bytech či domcích a v menších skupinách, pak tyto děti jsou lépe připraveny do vlastního života, neboť jejich osobní rozvoj a soběstačnost jsou mnohem vyšší, než pokud vyrůstají v ústavu. Bohužel dětí v dětských domovech i centrech je stále hodně. „Při tvorbě transformačních plánů se počítalo s tím, že bude možné kapacity dětských domovů a center výrazně snížit. Tento trend se ale zatím nepotvrzuje, soudy i orgány sociálně-právní ochrany dětí posílají do ústavní péče stále velké množství dětí, což je potřeba také změnit. Proto je nezbytně nutné se zaměřit na prevenci a rozvoj terénních a ambulantních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi, aby děti mohly vyrůstat ve své rodině. A dále je třeba podporovat pěstounství, aby děti v případě nutnosti nemusely žít v ústavech. K tomu je však zapotřebí intenzivní spolupráce mezi ministerstvy školství, zdravotnictví a sociálních věcí a zároveň změna financování celého systému. “ sdělil krajský radní Pavel Šotola.

„Velmi významná je spolupráce s jednotlivými odbory sociálně-právní ochrany dětí i podpora sociálně aktivizačních služeb pro děti, které napomáhají tomu, aby dítě mohlo setrvat u rodičů nebo jiných blízkých osob,“ řekla ředitelka DC Veská Markéta Tauberová, která dodala také aktuální krajskou statistiku. „V pěti dětských domovech zřizovaných Pardubickým krajem žije nyní přes 140 dětí, kterým chceme postupně umožnit život, který se blíží tomu rodinnému,“ řekla Markéta Tauberová, podle které se kraji od zástupkyň ministerstev a Parlamentu ČR dostalo pochvaly Pardubickému kraji a jeho organizacím v oblasti péče o ohrožené děti za aktivitu a dosavadní transformační kroky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …