Plénum Ústavního soudu rozhodlo o systému změn ve složení senátů od 1. 1. 2016

25.12.2015 18:09 | Zprávy

Od počátku činnosti Ústavního soudu v roce 1993 bylo obsazení všech čtyř senátů Ústavního soudu po celou dobu výkonu mandátů jednotlivých soudců neměnné.

Plénum Ústavního soudu rozhodlo o systému změn ve složení senátů od 1. 1. 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

 Složení senátů se tak měnilo toliko v důsledku zániku mandátu jednotlivých soudců Ústavního soudu. Dne 8. 12. 2015 přijalo plénum Ústavního soudu pod č. Org. 60/15 rozhodnutí o ustavení senátů, podle něhož dojde vždy ve dvouletých cyklech k přesunu čtyř soudců mezi jednotlivými senáty. Většina pléna Ústavního soudu se shodla na tom, že pravidelné změny v obsazení jednotlivých tříčlenných senátů by v budoucnu mohly podnítit širší názorovou pluralitu, představovaly by však přitom efektivní prostředek pro zachování jednoty judikatury Ústavního soudu a stejných procesních postupů všech senátů a vedly by ke vzájemnému odbornému obohacování jednotlivých soudců. Tento systém by měl zajistit trvalou a přitom pro účastníky řízení zcela předvídatelnou obměnu ve složení senátů Ústavního soudu. Konkrétní složení senátů v následujících letech zachycuje příloha k rozhodnutí pléna.

Na toto rozhodnutí navazuje nové rozhodnutí pléna č. Org. 61/15 o pravidlech rozdělení agendy. Nová pravidla vycházejí z toho, že soudci, který se přesouvá do nového senátu, zůstávají všechny dosud neukončené věci, které mu byly přiděleny jako soudci zpravodaji, přičemž o nich bude rozhodovat senát, do něhož se soudce přesunul.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Ústavní soud

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů

11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů

Finanční správa spustí na konci srpna kontrolní akci s názvem EMPORION, ve které se zaměří na přizná…