To potvrzuje i vývoj inkasa daňových příjmů (bez pojistného na SZ a pojistného na veřejné zdravotní pojištění), které na úrovni veřejných rozpočtů vykazuje růst o 20 mld. Kč, a to i přes řadu legislativních změn snižujících daňové příjmy (jako např. 10 % sazba DPH, slevy na dani pro pracující důchodce atd.) v úhrnu o cca 23 mld. Kč. Oživení ekonomiky je doprovázeno i vyšším inkasem daně z příjmů právnických osob, a to o 11,5 mld. Kč. Podle aktuální predikce daňových příjmů tak lze na konci roku očekávat i vyšší příjmy obcí a regionů.
Výdaje rozpočtu na investice podporující ekonomický růst jsou vyšší bezmála o polovinu. Největším dílem pak jde o transfery pro podnikatelské subjekty a pro rozpočty krajů a obcí financované prostřednictvím společných programů EU a ČR.
Příjmy státního rozpočtu
Na meziročním růstu celkových příjmů o 82,2 mld. Kč se podílely zejména EU příjmy, které byly vyšší o 52,7 mld. Kč. Daňové příjmy včetně inkasa pojistného na sociální zabezpečení meziročně také výrazně rostly, a to o 30,2 mld. Kč.
Za devět měsíců roku 2015 byly daňové příjmy (vč. pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění) veřejných rozpočtů vyšší o 44,4 mld. Kč. Pokud by byly vyloučeny i dopady koaličních dohod a další vlivy na daňové příjmy, potom by daňové příjmy byly vyšší dokonce o 67,5 mld. Kč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva