Projekt Městského ředitelství policie Ostrava je zaměřen na přímou pomoc všem zúčastněným při incidentech domácího násilí a zahrnuje také preventivně poradenskou činnost. Latentní jev domácího násilí je na Ostravsku řešen v rámci republiky unikátním týmem 45 specializovaných policistů, dosažitelných 24 hodin denně k realizaci vykázání a konzultacím.
„Účinným nástrojem k ochraně i pomoci při incidentech domácího násilí je vykázání násilné osoby z obydlí na dobu 10 dnů. V letech 2007 – 2011 vykázali policisté na území Městského ředitelství policie Ostrava 201 osob, což převyšuje např. počet vykázaných v celém kraji Plzeňském či Královehradeckém. Jde o preventivní opatření s cílem zamezit opakování násilných útoků,“ uvedla Gabriela Holčáková, komisařka z Preventivně informačního oddělení Krajského ředitelství polici Moravskoslezského kraje. A dodává: „Díky daru Nadace ČEZ jsme mohli tým specialistů vybavit např. notebooky či mobilními tiskárnami. Dochází tak k okamžitému zadokumentování protiprávního stavu a protokolaci na místě, čímž se významně zefektivnila činnost týmu.“
Mnohým incidentům domácího násilí jsou bohužel přítomny i děti a výraznou měrou vzrůstá počet dětských obětí. Z příspěvku Nadace ČEZ policisté pořídili i hračky a speciální tiskoviny, které využívají právě při práci s dětskými svědky domácího násilí tak, aby eliminovali případnou traumatizaci těchto dětí, a které si díky finanční podpoře mohou vzít děti s sebou domů či do místa krizového ubytování. Pomoc nadace směřovala také do oblasti informovanosti široké veřejnosti prostřednictvím tiskovin a manuálů se základními zásadami bezpečného chování, preventivními doporučeními a kontakty na subjekty poskytující pomoc.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva