Podpora výzkumu, vývoje a inovací ve vztahu ke konkurenceschopnosti země předmětem jednání tripartity

30.04.2016 10:29 | Zprávy

Více finančních prostředků do aplikovaného výzkumu, tlak směrem k excelenci české vědy a výzkumu nebo nutnost posílení ekonomické a vědecké diplomacie byly mezi tématy jednání tripartity, které se v pátek konalo ve Strakově akademii.

Podpora výzkumu, vývoje a inovací ve vztahu ke konkurenceschopnosti země předmětem jednání tripartity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

"O navýšení peněz do aplikovaného výzkumu, konkrétně v programu Epsilon Technologické agentury ČR, v současné době jednáme. Navíc, vládní rada pro výzkum, vývoj a inovace schválila rozpočet se střednědobým výhledem na roky 2018 a 2019 a dlouhodobým výhledem až do roku 2021, kdy pro příští rok navrhujeme historicky nejvyšší rozpočet 32,75 miliardy korun," řekl k jednání místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

Zástupci sociálních partnerů, ať už vedení Svazu průmyslu a dopravy (SPD) nebo Českomoravských odborových svazů, dále ocenili zlepšení komunikace a spolupráce Sekce místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace vedené vicepremiérem Bělobrádkem. Zároveň připojili požadavek na zapojení do přípravy klíčových dokumentů v oblasti VVI. Konkrétně se jednalo o národní strategii inteligentní specializace ČR, tzv. RIS3, která by měla být předložena vládě do konce června a přispěje k nasměrování veřejných peněz do výzkumu a vývoje v perspektivních sektorech ekonomiky nebo o přípravu paragrafovaného znění zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací.

SPD také ocenila spolupráci Bělobrádkova týmu na novele zákona 130 o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků, projednávaným v Poslanecké sněmovně.

Během jednání tripartity také zazněla jednoznačná podpora dalšího posilování ekonomické a vědecké diplomacie, která pomůže nejen růstu zakázek pro podnikatelský sektor, ale také konkurenceschopnosti země v globálním srovnání. „V rámci dalšího posílení vědecké diplomacie jsme už před časem avizovali vytvoření pozice vědeckého diplomata ve Spojených státech amerických,“potvrdil vicepremiér Bělobrádek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

16:08 APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

Česko zaostává v řešení problematiky závislostí. Na vině je nedostatek peněz na prevenci. Asociace p…