Pokuta za kartel pekáren byla uložena i na základě procesně nepoužitelných důkazů

18.02.2016 18:36 | Zprávy

I. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Tomáš Lichovník) vyhověl stěžovatelkám DELTA PEKÁRNY a. s., OK REST a. s. a PENAM a. s. a zrušil rozsudky Nejvyššího správního soudu a rozsudek Krajského soudu v Brně, neboť jimi bylo porušeno právo stěžovatelek na respektování soukromého a rodinného života chráněného čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Pokuta za kartel pekáren byla uložena i na základě procesně nepoužitelných důkazů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Ústavního soudu v Brně

Stěžovatelky se správní žalobou neúspěšně domáhaly zrušení rozkladového rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ze dne 2. 2. 2009. Tímto rozhodnutím bylo změněno prvostupňové rozhodnutí ÚOHS ze dne 19. 3. 2004 tak, že deklarovalo u všech stěžovatelek porušení zákazu jednání ve vzájemné shodě (tzv. kartel) při určování cen čerstvého běžného pečiva, chleba a čerstvého cukrářského pečiva a dále deklarovalo u druhé a třetí stěžovatelky i porušení zákazu jednání ve vzájemné shodě při určování cen trvanlivého sladkého pečiva, a to vše v období od 19. 9. 2003 do 12. 11. 2003. Dále bylo rozhodnutí změněno tak, že byla stanovena pokuta první stěžovatelce ve výši 24 800 000 Kč, druhé stěžovatelce ve výši 14 800 000 Kč a třetí stěžovatelce ve výši 13 200 000 Kč.

Pro věcný přezkum ústavními stížnostmi napadených rozhodnutí správních soudů má zásadní význam rozsudek Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ze dne 2. 10. 2014. Řízení před ESLP bylo zahájeno stížností první stěžovatelky směřující proti České republice, ve které tvrdila, že šetřením provedeným v obchodních prostorách společnosti podle zákona o ochraně hospodářské soutěže bylo porušeno její právo na respektování obydlí a korespondence a že v tomto ohledu nemá účinný prostředek nápravy. Tato stížnost navazovala na soudní řízení, v němž bylo neúspěšně napadeno rozhodnutí předsedy ÚOHS o uložení pokuty ve výši 300 000 Kč za porušení povinnosti podrobit se provedení místního šetření (např. nezpřístupnění části e-mailové korespondence v elektronické podobě ve svých obchodních prostorách). ESLP dospěl k závěru, že stížnost je co do tvrzeného porušení čl. 8 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod důvodná, přičemž připomněl, že pojem „obydlí“ má širší význam a může zahrnovat například pracovnu nebo kancelář příslušníka svobodného povolání. ESLP konstatoval, že žádné ze dvou soudních správních řízení se přímo netýkalo řádného průběhu šetření ÚOHS, a že neexistoval jiný samostatný opravný prostředek, kterým by bylo možno průběh šetření napadnout, z čehož plyne, že první stěžovatelce nebyla poskytnuta dostatečná záruka proti svévoli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Česko patří k světové kongresové špičce

16:13 CzechTourism: Česko patří k světové kongresové špičce

Česko znovu potvrdilo své místo mezi předními kongresovými destinacemi světa.