Policie v sobotu posílí ochranu hranic s Rakouskem

08.10.2015 20:16

Česká republika v sobotu, 10. října 2015, rozšíří kontrolní opatření na hranicích s Rakouskem, ke kterým Policie ČR přistoupila v polovině září letošního roku. Policie tak získá větší přehled o případné nelegální migraci, kdy by v rámci převaděčství mohly být využívání i méně významné hraniční přechody.

Policie v sobotu posílí ochranu hranic s Rakouskem
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto
reklama

V žádném případě se nejedná o znovuzavedení hraničních kontrol. „Jde o rozšíření stávajícího opatření, které Policie ČR realizuje v blízkosti státní hranice s Rakouskem, a které se skládá především z namátkových kontrol. Jde nám o zajištění bezpečí pro občany ČR, vše ale realizujeme v souladu s Schengenským hraničním kodexem,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec s tím, že na opatření se bude podílet také celní správa. Od 13. září policisté provádějí namátkové kontroly na 14-ti hraničních přechodech s Rakouskem. Od soboty dojde k přechodnému rozšíření na 20 hraničních přechodů, tedy i na zbývající hraniční přechody 3. kategorie v rámci státní hranice s Rakouskem.

Stávající opatření zajišťovali především policisté služby cizinecké policie, ve spolupráci s policisty čtyř krajských ředitelství Policie ČR. Po jeho rozšíření budou do opatření krom policistů cizinecké policie zapojeni policisté z devíti krajských ředitelství.

Rozšíření opatření

Pokud by se Rakousko rozhodlo uzavřít své hranice kromě těch s Českou republikou, je ČR připravená opatření na ochranu hranic dále rozšířit mj. např. i zrušením vybraných mezinárodních vlakových spojů. I na základě nedávného společného cvičení platí, že v případě rozhodnutí vlády je Policie i Armáda ČR připravena rozšířit efektivní ochranu hranic do pěti hodin od rozhodnutí vlády. Teoreticky by mohlo být v současnosti nasazeno až 500 policistů a 300 vojáků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: V krajích začíná postupná obnova regionální dopravy

18:47 České dráhy: V krajích začíná postupná obnova regionální dopravy

Vzhledem k částečnému uvolnění některých vládních opatření proti šíření epidemie COVID-19, zejména p…