Povodí Moravy: Napojení odstavených ramen vrací Dyji pod Břeclaví třetinu délky

27.05.2020 20:27 | Zprávy

O devět set metrů se prodloužila cesta vodě v Dyji mezi Břeclaví a soutokem s Moravou. Čeští a rakouští vodohospodáři dokončili napojení tří meandrů zpět do koryta řeky Dyje, čímž řece vrátili jednu třetinu původní délky, kterou ztratila při úpravách.

Povodí Moravy: Napojení odstavených ramen vrací Dyji pod Břeclaví třetinu délky
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Společný projekt Dyje 2020 je dotován Evropskou unií v programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika a podílí se na něm rakouská společnost pro správu toků viadonau a český správce toku Povodí Moravy s. p. Práce byly na čas přerušené kvůli hnízdění orla královského.

Vrátit prostor řece Dyji se rozhodli v rámci projektu oba její správci. Po společném plánování, které začalo na jaře 2016, byly v srpnu 2018 zahájeny stavební práce, v rámci kterých došlo k napojení dvou odstavených ramen řeky Dyje na rakouském území a jednoho ramena na českém území. „To nejúžasnější na celém tomto projektu je proměna, která se stala za necelé čtyři roky. Z řeky, která byla v minulosti narovnána a desítky let tvořila nepřekonatelnou státní hranici, se stala řeka, u které se setkáváme s našimi kolegy z Rakouska,“ říká Ing. David Veselý, který v projektu zastupuje českého správce toku Povodí Moravy, s. p.

Napojování odstavených ramen představuje součást komplexu opatření v boji proti dopadům sucha nejen v těchto izolovaných vodních útvarech. Napojením odstavených ramen na vodní tok bude zabráněno jejich vysychání a úhynu vodních živočichů a zániku na vodu vázaných ekosystémů. Zároveň se zpomalí odtok vody z krajiny. „Každý metr koryta, který řece vrátíme, zvyšuje šanci, že voda zůstane na jižní Moravě, kde ji tolik potřebujeme. Neodteče pryč a zlepší vodní bilanci zdejších lužních lesů. Řekám vracíme původní charakter, realizujeme přírodě blízká opatření a revitalizujeme řeky v povodí Moravy v místech, kde jsou taková řešení možná. Je ale důležité mít na paměti, že v osídlených oblastech není možné dělat stejná opatření jako v krajině. Podobné přírodě blízké úpravy jsou součástí komplexu opatření a musí být prováděny v souladu s opatřeními pro posílení vodních zdrojů. Bez nich postrádají smysl, neboť nenahrazují vodní zdroje,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Garanti bezpečnosti

Tvrdíte, že NATO a EU jsou pro nás garantem bezpečnosti. NATO ano, ale jakým garantem bezpečnosti je EU? V čem? Jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O svátcích Úřad vlády otevře běžně nepřístupné paláce

7:23 O svátcích Úřad vlády otevře běžně nepřístupné paláce

Úřad vlády pokračuje v tradici dnů otevřených dveří jeho historických budov o červencových svátcích.