Povodí Moravy: Reakce na informace o redukci ochranných pásem

15.03.2017 21:09

Ochrana vodních zdrojů je v posledních letech, kdy země citelně vnímá dopady sucha, ještě důležitější, než tomu bylo v minulosti. Povodí Moravy, s.p. žádný návrh na redukci ochranných pásem nepřipravuje.

Povodí Moravy: Reakce na informace o redukci ochranných pásem
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy
reklama

Jihlavský deník 15.3. uveřejnil v článku Vyhláška k ochraně Želivky budí rozpaky citaci vysočinského radního Martina Hyského, ve které říká: "Kvalitní a čistá voda je určitě prioritou, ale Povodí Moravy, spravující například nádrže Hubenov, Vír a Mostiště a řídící se stejnými předpisy naopak ochranná pásma kolem vodních děl redukuje." Uvedené tvrzení není pravdivé. Povodí Moravy, s.p. v posledních letech žádná ochranná pásma vodních zdrojů neredukovalo. Ochrana vodních zdrojů je v posledních letech, kdy země citelně vnímá dopady sucha, ještě důležitější, než tomu bylo v minulosti. Z tohoto důvodu Povodí Moravy, s.p. ani žádný návrh na redukci ochranných pásem nepřipravuje.

Ochranná pásma vyhlášená kolem roku 1986 zahrnovala celé povodí vodárenských nádrží, protože legislativa v té době nezajišťovala dostatečnou ochranu vodního zdroje. Po roce 1989 došlo k zpřísnění legislativy především v oblasti životního prostředí a bylo tak možné režim v některých oblastech uvolnit. Pokud však dochází ke zhoršení jakosti a zdravotní nezávadnosti vodního zdroje, jsou správci nuceni přistoupit k rozšíření ochranných pásem či zpřísnění režimu v povodí vodárenských nádrží.

Současně je potřeba doplnit, že VD Švihov na řece Želivce se nenachází na území ve správě Povodí Moravy, s.p., nádrž spravuje Povodí Vltavy, s.p.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

22:01 Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

Lipenské obce dezinfikují veřejné prostory – obchody, ulice, úřady, ale například i kanalizace. Oblí…