Praha rozšířila spolupráci s čínskými záchrankami a bude školit i Peking

27.09.2017 13:25

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy podepsala smlouvu o výcviku leteckých záchranářů města Pekingu. V tomto ohledu jde o druhý „záchranářský“ projekt v Číně, neboť pražská záchranka již na jaře tohoto roku podepsala podobný projekt se Šanghají. Obě čínská města jsou partnerskými městy hl. m. Prahy.

Praha rozšířila spolupráci s čínskými záchrankami a bude školit i Peking
Foto: red
Popisek: ZZS Pardubického kraje

Také v případě Pekingu se bude jednat o výcvik leteckých záchranářů a lékařů, kteří se budou cvičit ve Vzdělávacím a výcvikovém středisku Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. Systém dlouhodobého tréninku je připraven tak, aby i v Pekingu mohla během tří let vzniknout letecká výjezdová skupina v podobě, jak ji známe z České republiky.

Pražská záchranka, nejdéle sloužící evropská služba přednemocniční neodkladné péče s nepřetržitým provozem, bude předávat Číňanům potřebné zdravotnické a organizační know-how, včetně nácviku situací přímo v terénu. Náklady na pobyt a výcvik čínských specialistů v Praze opět uhradí globální finanční společnost Home Credit ze skupiny PPF.

„Naši čínští partneři chtějí vedle zdravotnických postupů pomoci i s transferem know-how v oblasti plánování a financování. Ve všech těchto aspektech je pražská záchranná služba výborně vybavena a představuje světovou špičku. Také pokládám za úspěch, že přenos pražského know-how může být vpravdě humanitárním gestem, protože hlavní město se opírá o financování všech nákladů na trénink z velkorysého grantu firmy Home Credit,“ říká Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

Spolupráci podpořil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík: „Číňané si nemohli vybrat lepšího partnera než Zdravotnickou záchrannou službu hlavního města Prahy, která lidem v nouzi pomáhá již sto šedesát let. V případě »vrtulníků« je to více než třicet let. A to bez jediné nehody!“ řekl ministr Ludvík a dodal: „Těším se také, že čínští záchranáři uvidí ukázku spolupráce mezi záchrankou a pražskými nemocnicemi, která je příkladná a bezproblémová a já za to Praze děkuji.“

Projekt výcviku čínských záchranářů zpracoval tým ředitele pražské záchranné služby Petra Koloucha. Ten má přitom dlouhodobou pracovní zkušenost jak ze „záchranky“ tak z velké fakultní nemocnice: K celému projektu řekl: „V případě Pekingu se výcvik bude opírat především o praktickou výuku. Kolegům předáme zkušenosti nejen z práce na palubě vrtulníku, ale především know-how o efektivním nastavení spolupráce mezi dispečinkem a záchranáři během celé organizace zásahu, včetně komunikace s pozemním zdravotnickým týmem a předáním pacienta na urgentní příjem nemocnice.“

Program okomentoval i Milan Tománek, ředitel komunikace Home Credit: „Granty pro výcvik čínských leteckých záchranářů v Praze jsou jedním z největších jednotlivých programů sociální odpovědnosti Home Credit. Jsme hrdi, že můžeme být součástí spolupráce mezi českými a čínskými záchranáři, neboť věříme, že podpora komplexních programů, které mění věci od základu, globální skupině s 76 miliony klientů a 135 tisíci zaměstnanci prostě sluší.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

22:27 Liberecký kraj vyhlašuje již třetí ročník soutěže Kniha roku Libereckého kraje

Od 1. ledna do 15. února příštího roku mohou autoři nebo nakladatelé nominovat publikace do soutěže …