Krize. Nejen auta. V Německu už jde dolů i výroba figurek z čokolády

24.12.2025 12:40 | Monitoring
autor: Naďa Borská

Němci už nekupují dokonce ani čokoládové figurky Santa Clause. Největší evropskou ekonomiku zasáhla nejhlubší krize od konce druhé světové války. Průmyslníci kritizují spolkovou vládu, že nedělá dost pro to, aby se situace ještě nezhoršovala. Hrozí prý volný pád ekonomiky, zapříčiněný především zvýšením cel na export do USA.

Krize. Nejen auta. V Německu už jde dolů i výroba figurek z čokolády
Foto: Repro YouTube ElectroDad
Popisek: Elektromobil Volkswagen ID.3

Německá ekonomika se ocitla v nejhlubší krizi od konce druhé světové války, jak uvádí Federace německého průmyslu (BDI). Průmyslníci varují před volným pádem, který by mohly způsobit vysoké náklady na energie, slabá poptávka, konkurence z Číny a americká cla. Kombinace těchto faktorů by mohla vést k propouštění v klíčových odvětvích, jako je automobilový průmysl.

Prezident Federace německého průmyslu (BDI) Peter Leibinger řekl, že největší evropská ekonomika zažívá volný pád a spolková vláda nereaguje dostatečně rozhodně.

Tato situace se odráží i v každodenním životě – dokonce i výroba čokoládových Santa Clausů klesla na nejnižší úroveň od roku 2018, což ilustruje širší ekonomické tlaky.

„Dobré ráno na Boží hod vánoční z Německa, kde nejenže klesla výroba automobilů, ale dokonce i produkce čokoládových Santa Clausů klesla na nejnižší úroveň od roku 2018,“ posteskl si na síti X novinář a odborník na tržní ekonomiku Holger Zschaepitz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…